Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Solvay poprawia konkurencyjność w segmencie sodowym

03.10.2014

Belgijski koncern Solvay zwiększa konkurencyjność swojej fabryki sody kalcynowanej, która ulokowana jest w Bułgarii. Czyni to poprzez poprawę jej efektywności energetycznej.

Decyzja o usprawnieniu działalności zakładu znajdującego się miejscowości Dewnia jest częścią globalnego planu koncernu, który zakłada podniesienie wydajności i konkurencyjności w segmencie sodowym. Program został zainaugurowany w ubiegłym roku i do końca 2015 r. ma przynieść firmie 100 mln dolarów oszczędności po stronie kosztów produkcji.

Fabryka w Bułgarii, która jest jednocześnie największym w Europie obiektem wytwórczym sody kalcynowanej, wzbogaci się o w nowy kocioł parowy. Za jego ograniczona zostanie m.in. emisja dwutlenku węgla oraz poprawie ulegnie prośrodowiskowy wymiar działalności firmy w państwie ze stolicą w Sofii.

Światowe zdolności produkcyjne sody kalcynowanej szacowane są na ok. 66 mln ton, z tego na Azję przypada ponad połowa z nich. Pozostały potencjał rozłożył się prawie równomiernie pomiędzy Europę i Amerykę Północną, które posiadają zbliżony poziom mocy wytwórczych.

Do największych producentów sody kalcynowanej na świecie należą cztery koncerny: Solvay, Tata Chemicals, FMC i Shandong Haihua. Firmy te dysponują łącznie blisko 30% globalnych zdolności wytwórczych.

Solvay posiada fabryki sody kalcynowanej w sześciu lokalizacjach w Europie. Jego łączne europejskie moce produkcyjne szacowane są na ok. 5 mln ton w skali roku. Warto dodać, że drugą pozycję na rynku europejskim zajmuje Grupa Ciech z mocami produkcyjnymi na poziomie 2,2 mln ton rocznie.

Tagi


Solvay soda
Wyświetlono: 1087

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej