Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Solvay otworzył zakład do produkcji ETFBO

14.11.2014

Koncern Solvay otworzył nowy zakład, w którym produkowany będzie 4-etoksy-1,1,1-trifluoro-3buten-2-on (ETFBO). Poprzez tę inwestycję firma rozszerza swoją gamę fluorowanych półproduktów organicznych.

Budowa fabryki w niemieckim Bad Wimpfen trwała niezwykle krótko, bo od maja tego roku. Już pod koniec października powstawały pierwsze, jeszcze próbne partie surowca. Produkcja na pełną skalę ruszyła w drugim tygodniu listopada.

- Obiekt w Bad Wimpfen jest dla nas najważniejszym miejscem, jeśli chodzi o produkcję tych fluorowanych specjalistycznych chemikaliów, których to jesteśmy jedynym dostawcą na świecie. Prowadzone w tym miejscu badania rozwojowe, posiadanie wykwalifikowanego personelu oraz wieloletnie doświadczenie w produkcji EFTBO daje nam przewagę konkurencyjną. Dodatkową korzyścią dla nas jest fakt, iż jesteśmy blisko naszych kluczowych klientów, czyli producentów chemikaliów rolniczych – mówi Horst Kröger, dyrektor marketingu w koncernie Solvay. – Tak zwana chemia CF3 jest ważnym filarem obiektu produkcyjnego w Bad Wimpfen, bo tutaj w1980 r. opracowany został proces produkcji chlorku trifluoroacetylu (TFAC). Dziś jest to produkt o wysokiej marżowości, a jednocześnie surowiec do ETFBO. Dodatkowe produkty z grupy CF3 rozwijają gamę oferowanych rzez nas surowców. ETFBO jest budulcem, który zwiększa efektywność aktywnych cząsteczek składników i sprawia, że łatwiej ulegają one biodegradacji - dodaje Horst Kröger.

Obszarem stosowana ETFBO jest sektor agrochemiczny i farmaceutyczny. Jak tłumaczą przedstawiciele Solvaya, duże aktywne cząsteczki składników dla produktów farmaceutycznych i agrochemicznych są połączone razem z mniejszymi, tzw. sztucznymi blokami. ETFBO jest właśnie przykładem takiego syntetycznego bloku, który przyłącza fluor i złożoną strukturę molekularną do cząsteczki składnika aktywnego. W efekcie fluorowane aktywne cząsteczki składnika łatwiej przenikają do komórki, dzięki czemu możliwe jest podawanie mniejszych dawek leków. Ten sam efekt można więc osiągnąć przy mniejszej dawce substancji leczniczej. W agrochemii natomiast ETFBO tworzy swoiste nacięcie w cząsteczce, gdzie drobnoustroje np. w ziemi mogą atakować. Fluor zapewnia, że cząsteczka ulega rozkładowi po jego stosowaniu w glebie, zamiast akumulować się w środowisku. Ostatnim produktem biodegradacji jest fluoryt (fluorek wapnia), naturalny minerał. Fluorowane składniki czynne są coraz ważniejsze ze względu na ich zgodność ze środowiskiem i wysoką skuteczność.

Wyświetlono: 971

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej