Wiadomości - Chemia budowlana z kraju

Śnieżka przejmuje węgierskiego producenta farb i lakierów

13.02.2019

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka podpisała umowę o inwestycji kapitałowej z właścicielem spółki Poli-Farbe Vegyipari Kft., czyli podmiotu o ugruntowanej pozycji na węgierskim rynku farb i lakierów. Transakcja, której efektem będzie nabycie przez Śnieżkę 80% udziałów węgierskiej spółki, pozwoli obu podmiotom uzyskać wymierne synergie, wzmacniając ich pozycję na coraz bardziej konkurencyjnych rynkach europejskich.
 

FFiL Śnieżka nabyła udziały w węgierskiej spółce za kwotę około 8 mld forintów węgierskich (ok. 108 mln zł).

– Nasze spółki bardzo wiele łączy, a dokładnie podobne biznesowe korzenie, filozofia działania oraz portfolio produktów. Uznaliśmy, że to dobry moment na połączenie sił. Jesteśmy przekonani, że ta transakcja przyniesie obu stronom wymierne korzyści – podkreśla Piotr Mikrut, prezes zarządu FFIL Śnieżka.

Poli-Farbe Vegyipari Kft. to spółka o ugruntowanej pozycji w segmencie farb dekoracyjnych do użytku wewnętrznego na Węgrzech, posiadająca w swoim portfolio jedne z najbardziej rozpoznawalnych marek farb na tamtejszym rynku. Spółka jest także producentem systemów izolacyjnych, emalii i środków do ochrony drewna.

Śnieżka jest jednym z najbardziej znanych graczy w segmencie farb i lakierów w Polsce,  na Ukrainie i Białorusi, produkującym ponad 150 mln kilogramów farb, lakierów i gładzi rocznie. Obecnie Grupa, zatrudniająca ponad 1,1 tys. pracowników, prowadzi duże inwestycje, m.in. w obszarze logistyki.

– Jednym z ważnych ryzyk dla firm w branży chemicznej jest dostępność surowców. Dzięki połączeniu zakupu surowców, z pomocą naszego polskiego partnera, Poli-Farbe zdobędzie większą stabilność i będzie miała szansę na bardziej przewidywalny rozwój. Dzięki połączeniu się ze Śnieżką, produkty Poli-Farbe będą bardziej konkurencyjne Europie. Nadal będziemy produkować zarówno farby wysokiej jakości, jak i farby w przystępnej cenie oraz materiały izolacyjne, a także prowadzić działania marketingowe o wartości dodanej, które skupiać się będą na działaniach społecznych.  Śnieżka to silna organizacja, której wiedza i doświadczenie zdobyte na wielu rynkach, również w zakresie skutecznego konkurowania z globalnymi korporacjami, bez wątpienia będą dla naszej spółki korzystnym wsparciem w dalszym rozwoju. Współpraca pomiędzy naszymi dwiema firmami otwiera długoterminową szansę do prowadzenia wspólnych badań i rozwoju, zwiększenia wydajności Poli-Farbe i zapewnienia bezpiecznej pracy węgierskim pracownikom, ponieważ obie strony chcą w dalszym ciągu rozwijać działalność produkcyjną na Węgrzech – mówi Antal Szabó, dyrektor zarządzający Poli-Farbe Vegyipari Kft.

W październiku 2017 r. Poli-Farbe uruchomiła w miejscowości Bócsa, gdzie mieści się jej siedziba, nowoczesny zakład produkcyjny oparty na zasadach Industry 4.0, za ponad 3 mln euro, przygotowując zaplecze do dalszej ekspansji rynkowej. Zakład produkcyjny Poli-Farbe posiada jedno z najbardziej zaawansowanych laboratoriów w zakresie analizy farb w Europie Środkowej.

– Ścisła współpraca ze Śnieżką pozwoli nam zbudować silną pozycję w sektorze farb i tynków elewacyjnych, podobnie jak ma to miejsce w przypadku farb do użytku wewnętrznego, oraz wzmocnić naszą pozycję eksportową w regionie – dodaje Antal Szabó.  

Zaangażowanie kapitałowe w spółkę Poli-Farbe Vegyipari Kft. to kolejny krok milowy w realizacji strategii Grupy Kapitałowej Śnieżka. Jednym z jej filarów jest budowanie pozycji lidera w Europie Środkowo-Wschodniej, poprzez uzyskiwanie dominującej pozycji rynkowej w wybranych krajach. Podobny model własnościowy, jak w przypadku spółki węgierskiej, Śnieżka od lat realizuje na Ukrainie. W jej posiadaniu jest 82,52% udziałów w spółce Śnieżka Ukraina, a pozostała część pozostaje w rękach lokalnych współwłaścicieli.

Po rynku polskim, Węgry będą dla Grupy Kapitałowej Śnieżka drugim rynkiem pod względem skali sprzedaży i przychodów - przed Ukrainą i Białorusią, które dotychczas były jej głównymi rynkami eksportowymi. Dywersyfikacja geograficzna zmniejszy też ryzyko polityczne dla Grupy Kapitałowej Śnieżka, które jest istotnym elementem prowadzenia biznesu na wschodzie Europy.

Jedną z najważniejszych korzyści wynikających z transakcji są synergie, których beneficjentem będą obie spółki. Obie strony liczą na synergie w obszarze badań i rozwoju i w związku z tym w obszarze produkcji, a także synergie w obszarze zakupu surowców.

– Liczymy, że współdzielenie receptur umożliwi zwiększenie efektywności produkcji, optymalizację portfolio produktowego, a w rezultacie przyspieszenie rozwoju obu spółek. Z kolei większa skala działalności oraz dywersyfikacja źródeł dostaw pozwoli nam zaoszczędzić na zakupie surowców potrzebnych do produkcji – podsumowuje Piotr Mikrut, prezes Śnieżki.

Wyświetlono: 797

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej