Nowości - Chemia budowlana ze świata

Silikony i silany zwiększają swoje znaczenie rynkowe

30.03.2019
Autor: Anna Jarosik

Zgodnie z raportem autorstwa Allied Market Research, dotyczącym globalnego rynku krzemowodorów (silanów) i silikonów, wartość tego rynku wynosi 14,5 mld dolarów. Prognozy wskazują jednak na możliwość wzrostu do 22 mld dolarów w roku 2025.

Silikony są syntetycznymi polimerami, które zawierają krzem wraz z węglem, tlenem i wodorem (tj. polimerami krzemoorganicznymi). Wiązanie krzemu z tlenem, obecne w silikonach, jest głównym czynnikiem odpowiadającym za odporność na warunki atmosferyczne i wiele substancji chemicznych. Krzemowodory to z kolei bezbarwne związki chemiczne, które składają się z krzemu i wodoru. Są szeroko stosowane jako środki sprzęgające.

Rynek krzemowodorów i silikonów będzie rozwijał się w tempie wskaźnika CAGR na poziomie 5,4% do 2025 r. To efekt dynamicznego rozwoju branży motoryzacyjnej i budowlanej. Ponadto zrównoważone właściwości silikonów zwiększą zapotrzebowanie na nie w różnych gałęziach przemysłu. Jednak wzrost cen surowców i energii wraz ze wzrostem zapotrzebowania na zrównoważone materiały opakowaniowe uznaje się za czynniki, które mogą hamować rozwój rynku silanów i silikonów. Dodatkowo prognozuje się, że dość znaczący wzrost produkcji elementów elektronicznych i półprzewodników w regionie Azji i Pacyfiku zagwarantuje lukratywne możliwości wzrostu na tym rynku.

Procentowy podział między silikony i silany to 87% do 13% na korzyść tych pierwszych. Jeśli chodzi o użytkowników końcowych, to dominuje branża budowlana z udziałem 36%. Potencjał wzrostu dla sektora budowlanego, jeśli chodzi o popyt na omawiane produkty to 5,4% rocznie.

Zakłada się, że wzrost rynku w Azji sięgnąć ma 4% rocznie, w Europie 6% rocznie.

Silany i silikony są również stosowane w tekstyliach technicznych. Kluczowe czynniki napędzające rynek tekstyliów technicznych obejmują rozwój infrastruktury publicznej, sektora opieki zdrowotnej i szybką urbanizację.

Wśród istotnych graczy na globalnym rynku silanów i silikonow wymiennia się m.in. DowDuPont; Ahlstrom-Munksjö; Johns Manville; GSE Environmental; Koninklijke Ten Cate; Freudenberg Group; Procter & Gamble Company; 3M Company; Huesker Synthetic oraz Hindoostan Mills.

Wyświetlono: 1594

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej