Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

SIBUR wchodzi do Europy z bogatą ofertą tworzyw

20.01.2020

SIBUR, największa rosyjska zintegrowana firma petrochemiczna, przedstawiła portfolio tworzyw sztucznych, które będą oferowane przez uruchamiany właśnie na Syberii kompleks petrochemiczny SIBUR ZapSibNeftekhim (ZapSib). Instalacje wytwórcze kończą produkcję testową, po której przejdą do pełnej produkcji komercyjnej. Nowe tworzywa będą eksportowane do Europy, Turcji i Chin.

W skład kompleksu petrochemicznego ZapSibNeftekhim wchodzi kraker parowy o mocach 1,5 mln ton etylenu, 500 tys. ton propylenu oraz 100 tys. ton frakcji butan-butylen. Oprócz niego SIBUR dysponuje instalacjami do produkcji 1,5 mln ton różnych gatunków polietylenu i 500 tys. ton polipropylenu. 25% produkcji kierowane ma być na rynki europejskie, 30% do Chin. SIBUR zakończył już naturalnie kontraktowanie dostaw, a teraz zademonstrował szczegółowe portfolio rozwiązań surowcowych, które skieruje do sprzedaży.

Podstawę oferty stanowią gatunki polietylenu wysokiej gęstości i liniowego polietylenu niskiej gęstości – obydwa przeznaczone do wytłaczania folii. Gatunki LLDPE, o współczynniku MFI 0,9 i 2, mogą być stosowane do produkcji folii dmuchanych lub odlewanych ogólnego przeznaczenia, takich jak folie rolnicze, folie stretch, torby, worki. Gatunek LLDPE o wskaźniku MFI 3 będzie używany do wytłaczania odlewów folii stretch i współwytłaczania w celu uzyskania wysokiej jakości opakowań elastycznych.

Natomiast poszczególne typy HDPE posłużą do wytłaczania cienkich folii używanych do produkcji torebek, toreb na zakupy, torebek spożywczych. Gatunek HDPE o wskaźniku MFI 8.5 (pod obciążeniem 21,6 kg) będzie stosowany do produkcji folii do laminowania, folii termokurczliwych, a także bardzo cienkich folii na liniach o dużych prędkościach. Powstawać będzie również HDPE w technologii bimodalnej do produkcji rur. SIBUR zaoferuje także bimodalne typy HDPE do produkcji pojemników o pojemności do 30 litrów dla przechowywania i transportu chemii gospodarczej i kosmetyków oraz tworzywa polietylenowe o wskaźniku MFI 10 do tzw. produktów agresywnych.

Łącznie oferta surowcowa składać się będzie z 14 różnych gatunków polietylenów i polipropylenów.

Jednym z kluczowych obszarów ekspansji koncernu SIBUR w obszarze tworzyw sztucznych, oprócz kompleksu poliolefinowego na Syberii, jest też produkcja plastyfikatora DOTP. Kilka miesięcy temu koncern otworzył zakład DOTP o łącznej wydajności 100 tys. ton, jeden z największych tego typu w Europie. Jego uruchomienie oznacza nie tylko zahamowanie importu plastyfikatorów do Rosji, ale także wejście SIBURU na rynki naszego kontynentu.

Wyświetlono: 484

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej