Wiadomości - Transport i logistyka - Z kraju

Sektor logistyki paliwowo-naftowej zabiega o bezpieczeństwo informatyczne

02.08.2016

PERN, krajowy lider logistyki naftowo-paliwowej, zawarł umowę z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową (NASK) dotyczącą współpracy w zakresie ceberbezpieczeństwa. To pierwszy tak kompleksowy program poprawy bezpieczeństwa informatycznego realizowany w sektorze naftowo-paliwowym.

Umowa zawarta z NASK pozwolić ma płockiej spółce skuteczniej chronić infrastrukturę informatyczną. NASK zapewni zarówno sprzęt, specjalistyczne oprogramowanie i wiedzę ekspercką. W ocenie obydwu stron, właśnie wsparcie merytoryczne udzielane przez NASK odgrywa niezwykle istotną rolę w tym programie. Dzięki wysokiej klasy specjalistom będzie można szybciej przewidzieć zagrożenia i usprawniać na bieżąco systemy bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest też sieć kontaktów ekspertów z NASK oraz działający tam zespół reagowania na incydenty - CERT Polska.

- Dysponując najnowocześniejszymi technologiami do przesyłu surowca chcemy też zapewnić maksymalne bezpieczeństwo naszej infrastrukturze technicznej i informatycznej. Mamy świadomość, że w ten sposób gwarantujemy też bezpieczeństwo energetyczne państwa w zakresie dostaw oraz magazynowania ropy naftowej i paliw - powiedział Igor Wasilewski, prezes PERN.

- Umowa z PERN pozwoli naszemu partnerowi skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów NASK i wprowadzić nowoczesne rozwiązania skutecznie chroniące posiadane zasoby. To kolejny krok na drodze budowania bezpieczeństwa teleinformatycznego infrastruktury krytycznej w Polsce – dodał Wojciech Kamieniecki, dyrektor NASK.

Porozumienie między obydwoma podmiotami obowiązywać będzie do końca 2017 r.

PERN jest spółką wiodącą Grupy Kapitałowej PERN oraz krajowym liderem logistyki naftowej gwarantującym bezpieczeństwo energetyczne Polski w zakresie dostaw surowca. Zajmuje się eksploatacją sieci rurociągów transportujących ropę naftową dla największych producentów paliw w Polsce oraz w Niemczech. Posiada też największe w kraju, naziemne pojemności magazynowe na ropę naftową.

Wyświetlono: 838

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej