Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Segment Poliuretany kluczowy dla PCC Rokita

08.12.2017

Segment Poliuretany pozostaje najważniejszym z punktu widzenia działalności Grupy PCC Rokita. Nic więc dziwnego, że realizowanych jest w nim szereg projektów mających wzmocnić pozycję spółki.

W pierwszym półroczu br. dział badawczo-rozwojowy Grupy PCC Rokita, wspólnie z działem produkcji, doprowadził do rozpoczęcia produkcji polioli poliestrowych, które stanowią nową grupę produktową segmentu Poliuretany. Na początku tego roku doszło do pierwszych aprobat jakościowych u pojedynczych klientów. W drugim kwartale roku rozpoczęły się z kolei pierwsze dostawy do klientów. Następnie Grupa dokonała premierowych pełnocysternowych dostaw i obecnie spółka PCC PU pracuje nad rozszerzeniem portfela odbiorców, jak i powtarzalnością dostaw do tych klientów, którzy już odebrali pierwsze partie produkcyjne. PCC Rokita zakłada sukcesywny wzrost sprzedaży polioli poliestrowych.

W firmie trwają także prace nad poliolami na bazie olejów roślinnych (NOP) do pian elastycznych i sztywnych. Ponadto prowadzone są działania w kierunku tworzenia polioli polieterowych nowej generacji przeznaczonych do pian elastycznych, charakteryzujących się obniżoną emisją lotnych związków organicznych (VOC). Dodatkowo rozpoczęto dwa projekty obejmujące nowe poliole do pian stosowanych głównie w meblarstwie oraz nowe rodzaje olejów bazowych służących do wytwarzania różnego rodzaju środków smarnych.

Najważniejszym tegorocznym wydarzeniem w segmencie Poliuretany było jednak objęcie przez PCC Rokita 25% udziałów w firmie produkującej poliole polieterowe w Tajlandii (IRPC Polyol Co). Był to ważny krok dla spółki planującej ekspansję swojego biznesu na szybko rozwijające się rynki azjatyckie.

W okresie styczeń – wrzesień br. przychody segmentu Poliuretany stanowiły 49,4% łącznych przychodów Grupy PCC Rokita. Po dziewięciu miesiącach roku segment ten odnotował zarówno wzrost ilości sprzedanych produktów, jak i przychodów ze sprzedaży w związku z wyższymi cenami produktów będącymi pochodną wzrostu cen surowców. W przychodach segmentu Poliuretany eksport w pierwszych trzech kwartałach 2017 r. stanowił 61% i wzrósł wobec analogicznego okresu 2016 r. o 5 punktów procentowych. Główni odbiorcy zlokalizowani są w Niemczech i we Włoszech.

Wyświetlono: 529

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej