Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Saudi Aramco wykupuje 70% akcji SABICA

11.04.2019

Transakcja między wielkimi koncernami kontrolowanymi przez rząd Arabii Saydyjskiej. Saudi Aramco nabyło 70% udziałów w przedsiębiorstwie SABIC.

Koszt zakupu dominującego pakietu akcji w petrochemicznym gigancie, jakim jest SABIC wyniósł 69,1 mld dolarów. Akcje zostały zakupione przez Saudi Aramco od saudyjskiego rządu. Pozostałe 30% udziałów pozostało w obrocie giełdowym. Saudi Aramco poinformowało, że nie ma zamiaru się o nie starać.

Przejęcie ma stać się kluczowym filarem dla dalszego rozwoju przemysłu petrochemicznego w Arabii Saudyjskiej i wzmocnić działania obydwu firm, których perspektywicznym celem jest powołanie globalnej firmy chemicznej.

Saudi Aramco to koncern paliwowo - chemiczny prowadzący poszukiwania i wydobycie ropy naftowej. Jest to największy podmiot w tej branży na świecie pod względem dziennej produkcji - zaspokaja ponad 10% światowego zapotrzebowania na ten surowiec. Do grona jego odbiorców należy m.in. PKN Orlen. Jest globalnym liderem w zakresie wydobycia węglowodorów oraz produkcji, procesów rafineryjnych oraz dystrybucji ropy naftowej. Stanowi własność państwową.

SABIC to z kolei jeden z największych na świecie producentów petrochemikaliów i tworzyw sztucznych.

Wyświetlono: 479

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej