Nowości - Przemysł gumowy ze świata

Samonaprawiające się opony dzięki nowoczesnym kauczukom naturalnym

18.11.2014

Wykorzystanie nowatorskiej mieszanki kauczukowej, która zasklepia się natychmiast po przebiciu bieżnika pozwoliło koncernowi Michelin opracować samouszczelniające się opony.

Światowy lider w dziedzinie przetwórstwa kauczuku i produkcjo opon samochodowych Michelin poinformował, że od przyszłego roku będzie można jeździć samochodami wyposażonymi w opony odporne na przebijanie.

Produkcja takich samouszczelniających się opon jest możliwa dzięki zastosowaniu technologii, która pozwala utrzymywać ciśnienie w przebitych oponach osobowych i dostawczych. Technologia o nazwie Michelin Selfseal sprawi, że nie trzeba będzie wyposażać samochodów w opony zapasowe i podnośniki, co wpłynie na obniżene ich masy o ok. 30 kg, a tym samym na zmniejszenie zużycia paliwa.

Innowacja opatentowanej metody polega na wykorzystaniu mieszanki gumowej, która zasklepia się natychmiast po przebiciu bieżnika. Konstruktorzy osiągnęli ten efekt dzięki umieszczeniu wewnątrz opony stabilnej warstwy uszczelniającej wykonanej z naturalnego kauczuku. Takie ogumienie nie zawiera płynnych polimerów, przez co wyeliminowano zjawisko wibracji. W przypadku przebicia opony ulega ona naprawie już w momencie uszkodzenia. Usterka nie wymaga dalszych interwencji kierowcy i nie ogranicza prędkości jazdy. Zastosowanie technologii Selfseal nie powinno wpłynąć na zużycie bieżnika, a także na inne osiągi opon, takie jak przyczepność i opory toczenia.

– Choć dział Badań i Rozwoju Michelin dysponuje rocznym budżetem przekraczającym 500 mln euro oraz zatrudnia kilkuset naukowców, prace nad tego typu zaawansowanymi technologiami trwają nawet pięć lat od chwili narodzenia się idei do wprowadzenia opony do seryjnej produkcji – mówi Tomasz Młodawski, ekspert opon osobowych i dostawczych Michelin.

Wyświetlono: 3636

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej