Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

SABIC zrewolucjonizuje produkcję poliolefin?

15.05.2014

Koncern SABIC poinformował o zamiarze rozpoczęcia w Europie produkcji tworzyw sztucznych pochodzących ze źródeł odnawialnych, które nie bazują jednak na żywności przeznaczonej dla ludzi.

Plan saudyjskiego giganta chemicznego przewiduje uruchomienie w holenderskim Geleen, gdzie już teraz mieszczą się instalacje produkcyjne koncernu, produkcji polipropylenu i polietylenu ze źródeł odnawialnych. Poliolefiny będą certyfikowane w ramach programu certyfikacji ISCC Plus, co wiąże się z wymaganiem ścisłego śledzenia łańcucha dostaw w oparciu o system bilansu masy. Głównym odbiorcą nowego polipropylenu i polietylenu będzie przemysł opakowaniowy.

- Dokonaliśmy optymalizacji naszej technologii, tak by możliwe było produkowanie bazujących na surowcach odnawialnych tworzyw. W ramach procesu wytwórczego stosowane przez nas będą tłuszcze i oleje odpadowe, które nie stanowią bezpośredniej konkurencji dla łańcucha żywnościowego, a jednocześnie pozwalają na produkcję prowadzoną z taką samą wydajnością, jak ma to miejsce w przypadku wykorzystania paliw kopalnych. Wierzymy, że jest to technologia, która ma potencjał, aby zrewolucjonizować przemysł tworzyw sztucznych i opakowań na całym świecie – mówi Mark Vester z koncernu SABIC.

Wyświetlono: 2020

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej