Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

SABIC zaangażowany w duży projekt odnoszący się do krzemu

24.10.2018

Saudyjski koncern SABIC poinformował o rozpoczęciu dwóch projektów inwestycyjnych, jednego w swojej ojczyźnie, a drugiego w chinach. Pierwszy projekt wpisuje się w wielki państwowy program Saudi Vision 2030, który ma uniezależnić gospodarkę królestwa od sprzedaży ropy naftowej. Drugi to ekspansja na rynek chiński, dający możliwości rozwojowe w segmencie tworzyw sztucznych.

Koncern SABIC stworzy w Arabii Saudyjskiej nowoczesny zakład do produkcji krzemu do zastosowań w półprzewodnikach, elektronice, ogniwach słonecznych. Wartość tej inwestycji to 426 mln dolarów. Celem jest wsparcie lokalnego przemysłu transportowego, energetycznego i obronnego, bo wszystkie one mają bazować na rozwiązaniach, w ramach których potrzebne są technologie oparte na krzemie.

Druga z inicjatyw polega na udostępnieniu lokalizacji i potrzebnych surowców dla chińskiego podmiotu o nazwie Pan Asia PET, który specjalizuje się w produkcji tworzywa PET. Jest to część większej całości między koncernami saudyjskimi a chińskimi. W mieście Jazan Industrial City działa już inny saudyjski potentat, jakim jest Saudi Aramco, który niebawem uruchomi tam rafinerię i obiekt do produkcji paraksylenu. W związku z tym także swoją inwestycje rozpoczyna Pan Asia PET, planując w tym samym miejscu wybudować fabrykę do produkcji kwasu tereftalowego o mocach 2,5 mln ton, tworzywa PET o mocach 1 mln ton i tworzyw konstrukcyjnych o mocach 200 tys. ton. Umowa zawarta z SABIC dotyczyła alokacji posiadanych przez Saudyjczyków terenów przemysłowych dla zakładu Pan Asia PET.

Tagi


SABIC krzem
Wyświetlono: 616

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej