Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

SABIC w rękach Aramco

17.06.2020
SABIC w rękach Aramco

Saudyjski koncern Aramco ogłosił przejęcie 70% udziałów w firmie SABIC, czyli innym saudyjskim gigancie. Akcje za 69,1 mld dolarów odkupiono od Public Investment Fund (PIF), funduszu inwestycyjnego królestwa Arabii Saudyjskiej.

Zakończenie transakcji zwiększa obecność Aramco w globalnym przemyśle petrochemicznym, w którym władze Arabii Saudyjskiej spodziewają się szybkiego wzrostu zapotrzebowania na ropę naftową w nadchodzących latach i to pomimo pandemii koronawirusa. Łącznie w 2019 r. Aramco i SABIC zanotowały wielkość produkcji petrochemicznej na poziomie prawie 90 milionów ton. SABIC to jeden z liderów na globalnym rynku petrochemicznym i tworzyw sztucznych.

Przejęcie udziałów SABIC jest zgodne z długoterminową strategią Aramco Downstream, mającą na celu zwiększenie zintegrowanych zdolności rafinacyjnych i petrochemicznych oraz tworzenie wartości dzięki integracji w całym łańcuchu węglowodorów. W szczególności przejęcie to usprawnia strategię chemiczną Aramco, przekształcając go w jednego z głównych światowych graczy w branży petrochemicznej. Nastąpi ponadto zintegrowanie produkcji downstream z surowcami dostarczanymi przez SABIC; rozszerzenie możliwości w zakresie zakupów, łańcucha dostaw, marketingu i sprzedaży; uzupełnianie obecności geograficznej o nowe projekty i nowych partnerów oraz zwiększenie odporności generowania przepływów pieniężnych dzięki synergicznym możliwościom.

SABIC oczekuje również, że skorzysta na produkcji surowców chemicznych Aramco Downstream oraz zdolności do inwestowania i realizacji dużych projektów rozwojowych na większą skalę niż dotychczas.

W Arabii Saudyjskiej transakcja jest uznawana za kamień milowy w rozwoju dwóch wielkich koncernów. Jako nowy większościowy akcjonariusz Aramco ma możliwość wyboru większości dyrektorów SABIC.

Wyświetlono: 532

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej