Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

SABIC rozpoczyna produkcję certyfikowanych polimerów

01.02.2019

Saudyjski koncern SABIC ogłosił start pionierskiego dla siebie, a być może także dla całej branży tworzyw sztucznych projektu, w ramach którego będzie produkował certyfikowane tworzywa sztuczne, wpisujące się w trend gospodarki obiegu zamkniętego. Powstawać one będą z wykorzystaniem surowca pochodzącego ze zmieszanych odpadów potworzywowych.

Projekt polegający na produkcji certyfikowanych poliolefin nazwany został przez władze koncern „Etapem projektowania rynku”. Stanowić ma kamień mailowy na drodze ustanawiania nowego łańcucha wartości dla branży tworzyw sztucznych w oparciu o porządek tzw. gospodarki obiegu zamkniętego, podczas którego początkowe ilości oleju pirolitycznego z odpadów z tworzyw sztucznych są wprowadzane jako surowiec przeznaczony do produkcji kolejnych partii tworzyw. Proces realizowany jest w holenderskim zakładzie SABICA w miejscowości Geleen. Gatunki wytwarzanych w ten sposób polimerów to polietylen i polipropylen.

Opatentowany olej do pirolizy został wyprodukowany przez firmę Plastic Energy i powstał na skutek wykorzystania poddanych recyklingowi niskiej jakości mieszanych odpadów z tworzyw sztucznych, które w innym przypadku przeznaczone byłyby do spalenia lub składowania na wysypisku.

W 2021 r. w Holandii zacznie działać zakład przeznaczony już wyłącznie do produkcji tego rodzaju tworzyw.

- Certyfikowane polimery powstające wedle trendów circular economy to rewolucyjna innowacja, a fundamenty rynkowe kładzione w tej chwili przez SABIC są kluczowym etapem na drodze ich rozwoju. Będą one stanowiły pomost pozwalający na przejście od gospodarki linearnej do gospodarki cyrkularnej - powiedział Frank Kuijpers, dyrektor generalny ds. zrównoważonego rozwoju w firmie SABIC.

Polimery są certyfikowane w ramach międzynarodowego programu zrównoważonego rozwoju i certyfikacji emisji CO2 plus (ISCC+). Dzięki certyfikatowi ISCC PLUS producenci uzyskują obiektywny dowód na to, że wytwarzane przez nich produkty spełniają międzynarodowe kryteria dotyczące zrównoważonego rozwoju. W ten sposób firmy w całym łańcuchu wytwórczym mogą wykazać swoje zaangażowanie w odpowiedzialną środowiskowo i społecznie produkcję oraz stosowanie surowców pozyskiwanych w sposób zrównoważony.

Wyświetlono: 611

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej