Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

SABIC oferuje tworzywa sztuczne dla przemysłu medycznego

23.11.2016
SABIC oferuje tworzywa sztuczne dla przemysłu medycznego

Koncern SABIC wprowadził w ostatnim czasie liczne nowości w zakresie tworzyw sztucznych dla wykorzystania w branży medycznej. W ten sposób saudyjski koncern chemiczny uznał, że przemysł medyczny należy do wąskiej grupy dziedzin, które stoją przed licznymi wyzwaniami i wymagają coraz bardziej specjalistycznych rozwiązań bazujących na tworzywach sztucznych.

Opieka zdrowotna staje się coraz bardziej spersonalizowana, o czym świadczą zaawansowane systemy podawania leków i monitorowania stanu zdrowia w warunkach domowych. Ponadto pacjenci mogą w coraz większym stopniu korzystać z urządzeń przenośnych, które wspomagają monitorowanie parametrów zdrowotnych i zarządzanie nimi. Jednocześnie pracownicy służby zdrowia zmagają się z poważnym problemem, mianowicie zakażeniami związanymi z opieką zdrowotną. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób szacuje, że każdego roku w państwach UE ponad 4 mln pacjentów ulega zakażeniom związanym z opieką zdrowotną. Stąd konieczność tworzenia urządzeń z materiałów, które są biozgodne, odporne na uderzenia i łatwe w czyszczeniu, a także są odporne na działanie środków chemicznych, estetyczne, lekkie i trwałe.

SABIC wprowadził w ostatnich kilkunastu tygodniach szeroką gamę innowacyjnych materiałów i zastosowań dla branży medycznej, począwszy od poliolefin, przez tworzywa konstrukcyjne, po różne mieszanki specjalne.

Surowce firmy pomogły wyprodukować m.in. analizator chemiczny IDEXX Catalyst One.

Jest to przenośne urządzenie stosowanym w przychodniach. Jako główny materiał zastosowano w nim żywice NORYL, która zastąpiła metal w korpusie urządzenia. Żywica składa się w 40% z włókien szklanych i mineralnych. Pozwoliło to uzyskać znaczną konsolidację części (z 13 do jednej), zmniejszyć masę o 63% oraz obniżyć koszty materiałów i montażu o 77%. Do wytwarzania obudów urządzenia użyto natomiast żywicy CYCOLOY z uwagi na jej odpowiednie właściwości chemiczne, estetykę i proces przetwarzania. Z kolei ognioodporny materiał LUBRILOY wykorzystany został do produkcji szuflad i klapek prezentowanego analizatora chemicznego. Ponadto producent wybrał oferowane przez SABIC stabilne wymiarowo żywice LEXAN do podstawy robota oraz żywice ULTEM do podzespołu popychacza.

To tylko jeden z przykładów wykorzystania tworzyw produkowanych przez SABIC w produkcji sprzętu medycznego.

Inne potwierdzenie wkładu spółki w rozwój sektora kreującego nowe urządzenia medyczne to współpraca z jednym z producentów defibrylatorów. Otóż sięgnął on po dostarczaną przez SABIC żywicę PC/ABS CYCOLOY do wytwarzania obudów automatycznych defibrylatorów zewnętrznych. Ponieważ to urządzenie jest przeznaczone do użytku zarówno przez ratowników medycznych, jak i niemedycznych, istotne było, aby materiał obudowy charakteryzował się wysoką wytrzymałością na uderzenia i działanie substancji chemicznych, a także zapewniał niezawodność przy długotrwałym użytkowaniu w warunkach wewnętrznych i zewnętrznych, w tym przy wysokiej wilgotności. Żywica CYCOLOY standardowo odznacza się doskonałym stosunkiem wytrzymałości i plastyczności, ulepszoną stabilnością hydrolityczną, ognioodpornością i mniejszymi naprężeniami szczątkowymi, co ogranicza powstawanie pęknięć. Jest to ważne ze względu na skuteczność przeprowadzania dezynfekcji.

Także jedna z firm zajmujących się opracowywaniem i wytwarzaniem urządzeń stosowanych w zapobieganiu, wykrywaniu i leczeniu chorób zakaźnych i onkologicznych zwróciła się do koncernu SABIC o pomoc w procesie konstruowania urządzenia do podawania szczepionek VAX-ID. Producent ten wybrał żywicę polipropylenową SABIC PCGR40, jako materiał konstrukcyjny dla obudowy krótkiej, cienkiej i prawie niewidocznej igły do podawania szczepionek, wchodzącą w skórę na głębokość zaledwie 1 mm, co zmniejsza stres związany z ukłuciem. Ultracienki materiał o zwiększonej plastyczności dodatkowo podnosi bezpieczeństwo pacjenta ze względu na przezroczystość oraz zgodność z europejskimi i amerykańskimi przepisami w zakresie ochrony zdrowia. To łatwe w obsłudze urządzenie pozwala na zmniejszenie dawek leku, ponieważ wymaga ono domięśniowego podania tylko 10% dawki standardowej, dzięki czemu można zaszczepić większą liczbę pacjentów określoną ilością antygenu.

Wyświetlono: 1596

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej