Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

SABIC: nowe typy polietylenu i polipropylenu

15.10.2015

Koncern SABIC, opracowując innowacyjne typy tworzyw sztucznych, wspiera rozwój przemysłu opakowaniowego i motoryzacyjnego.

W ramach współpracy z norweskim producentem opakowań kartonowych Elopak, SABIC dostarczył certyfikowany odnawialny polietylen niskiej gęstości nExCoat 5 CR. Jak informują przedstawiciele koncernu SABIC, specjalna konstrukcja molekularna tego gatunku polietylenu zapewnia ciekawą kombinację właściwości: gwarantuje wysokie tempo procesu przetwórczego, bardzo dobrą przyczepność na różnych podłożach – także przy niższych temperaturach wytłaczania, doskonałe właściwości uszczelniające oraz powolny spadek wskaźnika szybkości płynięcia podczas przetwarzania. Ma to być odpowiedź SABIC na rosnące zapotrzebowanie w branży opakowań z tworzyw sztucznych na wytłaczane warstwy powłokowe o wysokiej trwałości. Elopak jest pierwszą spółką oferującą opakowania do napojów z odnawialną powłoką drugiej generacji, która nie konkuruje z łańcuchem żywności rynku europejskiego.

Z kolei w wyniku współpracy z koncernem Škoda Auto oraz Magna Exteriors, producent poliolefin wprowadziła rynek nowy typ polipropylenu o nazwie handlowej SABIC PP compound 8750. Gatunek ten został wykorzystany do produkcji cieńszych i lżejszych zderzaków w autach Škoda Fabia. Polipropylen umożliwił zmniejszenie grubości zderzaka z 3 mm do 2,5 mm oraz osiągnięcia redukcji wagi o ok. 12% przy zachowaniu wysokiego poziomu zdolności do pochłaniania wstrząsów, sztywności i płynności sylwetki.

- Zastosowanie nowego typu mieszanki umożliwiło optymalizację grubości tej części i uzyskanie istotnej oszczędności wagowej, co przyczyniło się do naszego wkładu w działania na rzecz zwiększenia wydajności zużycia paliwa i obniżenia poziomu emisji – poinformował SABIC w komunikacie.

Wyświetlono: 1673

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej