Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

SABIC: kompleks chemiczny w całości oparty na energii odnawialnej

03.08.2020
SABIC: kompleks chemiczny w całości oparty na energii odnawialnej

SABIC uruchomi w 2024 r. w Hiszpanii kompleks chemiczny, który będzie w 100% zasilany energią odnawialną. Ma to być pierwszy tego typu zakład na świecie. Wykorzystana energia wyniesie 100 MW.

Znajdujący się w Kartagenie obiekt zajmuje się produkcją poliwęglanu. Saudyjski koncern chce, by był pierwszym kompleksem chemicznym na świecie, który będzie używał do swojego działania wyłącznie energii słonecznej.  Inwestycja o wartości 70 mln euro właśnie wystartowała i przewiduje budowę elektrowni słonecznej złożonej z 263 tys. paneli, które będą obsługiwać cały kompleks chemiczny.

Projekt to kamień milowy na drodze SABIC do przejścia w swoich wszystkich globalnych zakładach na czystszą energię. Ambicją koncernu jest zainstalowanie 4 GW energii wiatrowej lub słonecznej w swoich lokalizacjach na całym świecie do 2025 r., a do 2030 r. wzrost do 12 GW. W 2019 r. Panele słoneczne zostały zainstalowane w zakładach SABIC w Indiach i Tajlandii, pomagając zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o 200 ton.

- Ta przełomowa umowa jest znaczącym krokiem w kierunku osiągnięcia naszych długoterminowych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju i czystej energii. Partnerstwa tego rodzaju są podstawą naszego modelu rozwoju biznesu. Elektrownia fotowoltaiczna zasilana energią słoneczną w Kartagenie pokazuje, że SABIC nadal kieruje programem zrównoważonego rozwoju w przemyśle chemicznym i że transformacja na tak dużą skalę jest możliwa. W ostatnich latach wiele przełomów w technologii energii odnawialnej umożliwiło przeprowadzenie wdrożeń na taką skalę. Nasze zaangażowanie w technologię i innowacje oznacza, że zawsze będziemy wczesnymi użytkownikami i jesteśmy optymalnie przygotowani do podjęcia tej transformacji już teraz. Nowa elektrownia fotowoltaiczna zapewni roczną redukcję pośrednich emisji CO2 o 80 tys. ton i jeszcze bardziej wzmocni nasze wsparcie i wkład w szersze inicjatywy dotyczące zmiany klimatu - stwierdził Bob Maughon, wiceprezes ds. zrównoważonego rozwoju, technologii i innowacji oraz dyrektor ds. Technologii w SABIC.

Gdy elektrownia słoneczna zostanie uruchomiona, klienci SABIC z sektora motoryzacyjnego i budowlanego będą mieli dostęp do poliwęglanu wytwarzanego w 100% z energii odnawialnej, co będzie stanowić dalszą odpowiedź na ich zapotrzebowanie na bardziej zrównoważone rozwiązania w coraz bardziej neutralnym dla emisji dwutlenku węgla świecie.

Wyświetlono: 866

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej