Wiadomości - Przemysł opakowaniowy z kraju

Rząd zapowiada działania w sprawie odpadów

21.01.2020

Rząd podtrzymuje złożoną przez PiS w trakcie kampanii wyborczej obietnicę wprowadzenia systemu kaucyjnego na opakowania i usprawnienie systemu zarządzania odpadami.

Prawo i Sprawiedliwość jeszcze w kampanii wyborczej zapowiedziało, iż odpady przestaną w naszym kraju „znikać”, ponieważ wprowadzona zostanie elektroniczna ewidencja i sprawozdawczość w gospodarce odpadami prowadzona tylko w Bazie Danych o Odpadach. Każdy odpad zostanie zarejestrowany w bazie – od wytworzenia do zagospodarowania – co ma zlikwidować handel pustymi kwitami. Przemieszczane odpady będą monitorowane on-line, również w trakcie transportu. Baza Danych o Odpadach ma być nowym narzędziem do walki z szarą strefą w odpadach i zanieczyszczeniem środowiska.

Teraz rząd podtrzymał tę obietnicę, jak również zapowiedział podjęcie prac nad wprowadzeniem kaucji dla opakowań, zgodnie z zasadą: „zwracasz opakowanie – dostajesz kaucję”. W ocenie Rady Ministrów, ma to przywrócić wartość surowcom wtórnym zbieranym selektywnie, tak aby opłacało się je zbierać i sprzedawać. Punkty skupu surowców wtórnych miałyby ułatwić mieszkańcom zwrot opakowań i pozwolić na rozwój małych przedsiębiorstw.

Producenci, którzy wprowadzają produkty w opakowaniach, mieliby zostać zobowiązani do finansowania zbiórki i przetwarzania odpadów powstających z tych opakowań, w efekcie czego to producenci a nie mieszkańcy płaciliby w istocie za odpady.

Jednocześnie rząd zapowiedział, że zostaną przygotowane zachęty do stosowania opakowań wielokrotnego użytku oraz udziału surowców pochodzących z recyklingu w nowych opakowaniach. Tak samo jak wdrożona zostanie dyrektywa w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, która zakazuje wprowadzania na rynek produktów tworzywowych jednokrotnego użytku.

Tagi


prawo odpady
Wyświetlono: 603

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej