Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Rynek żywicy epoksydowej uwodornionego bisfenolu A (HBPA) rośnie o 5,1% rocznie

11.02.2019

Żywica epoksydowa uwodornionego bisfenolu A (HBPA) występuje w postaci cieczy i ciała stałego. Stosowana jest m.in. w produkcji powłok dla branży elektrycznej i elektronicznej, powłok przemysłowych. Wartość tego rynku to aktualnie 1,7 mld dolarów i perspektywa wzrostu do 2023 r. na poziomie 5,1%.

Stale wzrasta zapotrzebowanie na żywicę epoksydową HBPA. Dostrzegalne jest to przede wszystkim w przemyśle oraz branżach wykorzystujących zaawansowane technologicznie powłoki, m.in. w branży elektrycznej i elektronicznej. Tego typu powłoki chronią maszyny, urządzenia, jak również infrastrukturę przemysłową przed zewnętrznymi warunkami pogodowymi i szkodliwymi substancjami chemicznymi. Rosnąca urbanizacja i industrializacja to obecnie kluczowe czynniki napędzające zapotrzebowanie na żywicę epoksydową HBPA. Natomiast czynnikiem spowalniającym wzrost rynku jest zmienność cen surowców, a co za tym idzie stosunkowo wysoka cena żywicy epoksydowej HBPA.

Pod względem zastosowania branża elektryczna i elektroniczna to obecnie największy odbiorca żywicy epoksydowej uwodornionego bisfenolu A. Tego typu żywice są szeroko stosowane w odlewach i laminatach elektrycznych w wysokonapięciowych maszynach elektrycznych (transformatory, generatory, silniki, przełączniki, akceleratory udarowe i izolatory).

To płynna (ciekła) forma jest tą dominującą na rynku żywic epoksydowych HBPA, gdyż jest łatwiejsza do zastosowania niż ta w postaci ciała stałego.

Wśród graczy rynkowych odgrywających istotną role na rynku spotykamy takie firmy, jak Hexion; Atul Chemicals; New Japan Chemical, Aditya Birla Chemicals.

Wyświetlono: 403

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej