Artykuły - Przemysł detergentowy

Rynek środków piorących w Polsce: nacisk na wygodę i mniejsza wrażliwość na cenę

09.05.2019
Autor: Euromonitor International
Rynek środków piorących w Polsce: nacisk na wygodę i mniejsza wrażliwość na cenę

W branży środków piorących prognozuje się oznaki stabilnego ożywienia po okresie dekoniunktury, który dotknął niektóre kluczowe rynki w Europie Wschodniej.

Niezależnie od tego trendu, do 2022 roku na sprzedaż środków piorących w ujęciu ilościowym będzie wpływać wiele różnych czynników – począwszy od niepewności finansowej poprzez ekspansję marek własnych aż po niektóre trwałe, głęboko zakorzenione nawyki konsumenckie, czy też zmienność upodobań klientów.

Przegląd rynków wschodnioeuropejskich

Spowolnienie gospodarcze w regionie spowodowało spadek siły nabywczej konsumentów na największych rynkach zbytu, między innymi w Rosji i w Gruzji. W ogólnej perspektywie w Europie Wschodniej nastąpił spadek wartości sprzedaży, o czym świadczy skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) –1% w okresie 2012–2017. Choć na rynku pojawiło się wiele nowych produktów, a środki piorące są nadal uznawane przez konsumentów za artykuły pierwszej potrzeby, czynniki te nie wystarczyły, aby zrównoważyć negatywny wpływ spadku obrotów, a ogólne tempo rozwoju branży środków piorących w ujęciu ilościowym uległo spowolnieniu. Pod względem wartości sprzedaży wyniki były jeszcze słabsze ze względu na zwiększony popyt na produkty ekonomiczne i artykuły oferowane w większych opakowaniach.

Największym rynkiem regionalnym jest Rosja. W 2017 roku wartość tego rynku osiągnęła poziom 1,6 mld dol. Wśród produktów dominują standardowe proszki do prania ze względu na przystępność cenową, szeroką dostępność i element
nowości. W grupie konsumentów mniej wrażliwych na cenę popularność zyskują natomiast preparaty skoncentrowane.

Standardowe proszki do prania są również podstawowym środkiem piorącym na rynku ukraińskim. Z drugiej strony w Rumunii i w Polsce konsumenci zmieniają upodobania na rzecz skoncentrowanych preparatów piorących. Widoczna jest także tendencja do sprawdzania innowacyjnych rozwiązań. Analizując pozostałe kraje, w Czechach, na Węgrzech, Litwie i Słowacji dominującą pozycję zajmują płynne środki piorące – głównie ze względu na wysokie skoncentrowanie, które pozwala uzyskać dłuższy okres użytkowania i uniknąć plam z proszku na pranych tkaninach.

Wyświetlono: 1224

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej