Wiadomości - Chemia rolnicza - Ze świata

Rynek składników karm dla zwierząt domowych

16.05.2018

Agencja MarketsandMarkets dokonała analizy globalnego rynku składników karm dla zwierząt domowych (psów, kotów i ryb). Raport analizuje składniki, tj. zboża, mięso i produkty mięsne, warzywa, owoce, tłuszcze i dodatki, jak również źródło ich pochodzenia (zwierzęce, roślinne i syntetyczne).

Wśród aktywnych firm na rynku, które dostarczają innowacyjne składniki karm dla zwierząt domowych prym wiodą m.in. czołowe przedsiębiorstwa chemiczne: Archer Daniels Midland Company (USA), Koninklijke DSM (Holandia), Cargill Incorporated (USA), BASF (Niemcy), Ingredion Incorporated (USA), Roquette Frères (Francja), SunOpta (Kanada), Darling Ingredients (USA), Omega Protein Corporation (USA), DowDuPont (USA), Kemin Industries (USA), InVivo (Francja) i John Pointon & Sons (UK).

Globalny rynek składników odżywczych znajdujących się w karmach dla zwierząt domowych wart jest obecnie 34,96 mld dolarów. W 2023 r. ma to być już 45,44 mld dolarów przy skumulowany rocznym wskaźniku wzrostu (CAGR) na poziomie 5,4%.

Rynek w głównej mierze napędzany jest przez wzrost populacji zwierząt domowych oraz tzw. humanizację zwierząt. Obecnie coraz częściej zwierzę domowe traktowane jest jak jeden z domowników, który powinien być karmiony przeznaczonym tylko dla siebie pokarmem wysokiej jakości. Dlatego główni gracze w branży żywieniowej inwestują w badania i rozwój, aby opracować innowacyjne składniki karmy. Jednocześnie rozszerzają zakres działalności o inne regiony i tym samym zwiększają zdolności produkcyjne i portfolio produktów o składniki popularne w innych regonach świata.

Najpopularniejszym składnikiem karm dla zwierząt jest mięso i produkty mięsne (ponad 38% rynku). W następnej kolejności znajdują się ziarna zbóż i ich pochodne. Okazuje się, że produkty mięsne i mączne stanowią kluczowe źródło białka, które jest niezbędnym wymogiem żywieniowym w rozwoju zwierząt domowych. W większości mięsa i produkty mięsne kierowane dla tego sektora to produkty uboczne produktów spożywczych wytwarzanych z przeznaczeniem do spożycia przez ludzi. Zatem okazują się one ekonomicznym rozwiązaniem dla producentów karm dla zwierząt domowych.

To psy są dominującymi zwierzętami domowymi (ponad 30%). Wzrost ich popularności jako zwierząt domowych najmocniej wpływa na popyt na tego rodzaju karmę.

Z raportu dowiadujemy się też, że sucha forma składników karm dla zwierząt domowych stanowi największy udział w rynku (ponad 62%). Decyduje o tym większa opłacalność produkcyjna. Niska zawartość wilgoci ułatwia wygodną obsługę podczas przetwarzania i przechowywania. W przeciwieństwie do składników pochodzących od zwierząt, przykładowo świeżego mięsa, które ma wyższą zawartość wilgoci, mączka mięsna - forma odwodniona - jest bardziej skoncentrowana, a tym samym ekonomiczna.

Wyświetlono: 1276

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej