Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Rynek siarki pod presją

04.06.2020
Rynek siarki pod presją

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police zwraca uwagę na trudną sytuacją na światowym rynku siarki płynnej i siarki granulowanej.

W przypadku spółki z Police strategia zakupowa, jeśli chodzi o siarkę bazuje na optymalizacji dostaw z zasobów Grupy Azoty Siarkopol oraz równoległych dostawach siarki petrochemicznej oraz z przemysłu gazowego, co gwarantuje dużą elastyczność w zakresie zabezpieczenia dostaw i znacząco obniża ryzyko ograniczeń podażowych. Zakupy siarki są realizowane w ramach scentralizowanej strategii - wspólne zakupy dla całej Grupy Azoty umożliwiają kumulację wolumenów, co pozwala na redukcję kosztów zakupu tego surowca.

W ocenie Grupy Azoty Polic, na rynku siarki mamy aktualnie do czynienia z kontynuacją trendu, który utrzymuje się już od początku 2019 r. Ubiegły rok był trudnym okresem dla producentów siarki granulowanej. Znaczne osłabienie rynku nawozów fosforowych pociągnęło w dół rynek siarki, który jako surowiec, przede wszystkim wykorzystywany jest w produkcji kwasu fosforowego i nawozów typu DAP, MAP i NPK. W ujęciu rocznym ceny siarki granulowanej spadły w 2019 r. o ok. 41%. Chiny, jako czołowy odbiorca siarki granulowanej, już od pierwszych miesiącach ubiegłego roku odnotowywały drastyczny spadek popytu i rekordowy wzrost zapasów w portach morskich. Chiński spadek popytu szybko przeniósł się na załamanie cen na globalnych rynkach siarki granulowanej. Nieco mniejsza dynamika spadków dotknęła europejski rynek siarki płynnej – jej cena spadła o ok. 18%. Początek 2020 r. niewiele zmienił w branży.

Grupa Azoty Police podała do wiadomości, iż średnie ceny siarki granulowanej w pierwszym kwartale 2020 roku spadły o ok. 56% w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. Chiny z uwagi na walkę z pandemią koronawirusa przez połowę tego okresu mocno ograniczyły produkcję nawozów fosforowych, w tym zapotrzebowanie na siarkę, przy czym w samych Chinach w pierwszym kwartale tego roku cena siarki granulowanej uległa nieznacznemu wzmocnieniu – w efekcie znacznych ograniczeń logistycznych.

Z kolei w przypadku europejskiego rynku siarki płynnej w pierwszym kwartale tego roku średnia cena była niższa o ok. 29% niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Stale utrudniona jest logistyka z uwagi na zamknięcie w marcu granic pomiędzy państwami Unii Europejskiej.

Wyświetlono: 677

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej