Wiadomości - Przemysł detergentowy ze świata

Rynek siarczanu sodu pod silnym wpływem branży detergentowej

21.01.2019
Autor: Anna Jarosik

Popyt z branży detergentowej determinuje sytuację na rynku siarczanu sodu.

Siarczan sodu (Na2SO4) jest powszechnie znany jako sól kwasu siarkowego i sody. Występuje jako biała substancja krystaliczna. Poza wydobyciem z jego naturalnych złóż (występuje w nich w postaci minerałów — tenardytu i mirabilitu oraz tzw. soli podwójnych, np. glauberyt) i oczyszczaniem go, może być również otrzymywany w dwóch komercyjnych procesach otrzymywania chlorowodoru: w procesie Mannheima, opartym na reakcji chlorku sodu z kwasem siarkowym oraz w procesie Hargreavesa, w którym zamiast kwasu siarkowego używa się dwutlenku siarki. Ponadto syntetyczny siarczan sodu jest również produkowany przez baterie litowe.

Zapotrzebowanie na omawiany produkt pochodzi z wielu branż, np. produkcji detergentów i środków do czyszczenia dywanów; produkcji środków do wyrobu szkła, produkcji siarczku sodu, produkcji ultramaryny (niebieskiego pigmentu mineralnego do produkcji farb, lakierów i emalii); z lecznictwa, włókiennictwa.

Ponad 50% siarczanu sodu jest zużywane w przemyśle detergentowym do produkcji detergentów proszkowych. Jest on w nich stosowany jako materiał wypełniający. Siarczan sodu jest też stosowany jako środek barwiący w przemyśle włókienniczym, w którym to obniża ujemnie naładowane tkaniny, dzięki czemu proces barwienia staje się łatwiejszy. Wreszcie też  siarczan sodu stosowany jest w produkcji szkła, jako środek klarujący.

W ujęciu geograficznym to Chiny i Indie są głównymi producentami i konsumentami wyrobów, w których używany jest siarczan sodu. Łączny udział Azji i Pacyfiku w rynku siarczanu sodu to 56% z tendencją do dalszego wzrostu. Ameryka Północna i Europa to dojrzałe regiony na globalnym rynku siarczanu sodu.

Oczekuje się, że wdrożenie zaostrzonych norm środowiskowych i obecność istotnych substytutów (zeolitu i węglanu sodu) wyhamuje wzrost na rynku siarczanu sodu w najbliższej przyszłości. Ponadto popularyzacja preferencji konsumenckich wobec detergentów w płynie w stosunku do detergentów proszkowych także ma niekorzystny wpływ na zużycie siarczanu sodu w przemyśle detergentów. Przewiduje się, że skłonność konsumentów do wybierania produktów bezsiarczanowych spośród dostępnych na rynku detergentów będzie skutecznie ograniczać wzrost rynku siarczanu sodu.

Rynek jest zdominowany przez dużych graczy, którzy bazują na zaawansowanych technologiach. Jednocześnie rynek siarczanu sodu jest wysoce kapitałochłonny. Kluczowi producenci to Alkim Alkali Kimya; Birla Cellulose; Cordenka; Cooper Natural Resources; Elementis; Lenzing AG; Minera De Santa Marta; S.A. SULQUISA; Searles Valley Minerals; Saskatchewan Mining and Minerals; Grupo Industrial Crimidesa; Sodaş Sodyum Sanayii, Xinli Chemical Industry.

Wyświetlono: 2806

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej