Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Rynek propanolu rośnie o 4% rocznie

06.05.2019
Autor: Anna Jarosik

Aktualnie rynek propanolu wart jest 3,5 mld dolarów i rośnie w tempie 4% w ujęciu rocznym.

Rynek propanolu (inaczej alkoholu propylowego) obejmuje N-propanol oraz izopropanol (izomer podstawowy). W przemyśle chemicznym propanol stosowany jest jako rozpuszczalnik lub półprodukt.

Prognozowany wzrost rynku propanolu przypisuje się rosnącemu zużyciu farb i powłok. Jednocześnie oczekuje się, że rosnąca konsumpcja farmaceutyków wpłynie na zwiększone zapotrzebowanie na propanol na całym świecie.

Rynek propanolu napędzany jest przez coraz większe jego wykorzystanie jako rozpuszczalnika, w postaci izopropanolu i n-propanolu. Obie postacie są stosowane w wielu różnych zastosowaniach, m.in. w produkcji farb i powłok rozpuszczalnikowych, w kosmetykach, w farbach fleksograficznych, w obróbce chemicznej i w przetwórstwie spożywczym, w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym, kosmetycznym oraz FMCG.

Dodatkowo prognozuje się, że N-propanol będzie najszybciej rozwijającym się segmentem rynku propanolu. Jego niska toksyczność, w porównaniu z izopropanolem, wraz z nowymi przepisami dotyczącymi stosowania substancji chemicznych w związku z niską emisyjnością lotnych związków organicznych (LZO) są głównymi czynnikami napędzającymi zapotrzebowanie na n-propanol. Ponadto większe zużycie octanu n-propylu w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym oraz w produkcji perfum powiększa globalne zapotrzebowanie na n-propanol.

To region Azji i Pacyfiku jest największym rynkiem, jeśli chodzi o produkcję i zapotrzebowanie na propanol.

Wśród wiodących podmiotów, aktywnie działających na rynku propanolu wymienia się m.in. Royal Dutch Shell; Exxon Mobil Corporation; BASF; Dow Chemical; LG Chem; Sasol; Eastman Chemical Company; Tokuyama Corporation; Lee Chang Yung Chemical Industry; JXTG Holdings; Deepak Fertilizers and Petrochemicals Corporation oraz firmę OXEA.

Tagi


propanol
Wyświetlono: 369

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej