Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Rynek polimerów przewodzących ciepło wykorzystuje popyt z branży motoryzacyjnej

27.04.2019
Autor: Anna Jarosik

Światowy rynek polimerów przewodzących ciepło wart jest 141,8 mln dolarów. Polimery te to polisiarczek fenylenu (PPS), politereftalan butylenu (PBT), poliamid (PA), poliwęglan (PC), polietylenoimina (PEI), polisulfon (PSU), polieteroeteroketon (PEEK), epoksydy, silikon oraz poliuretan. Wśród rodzajów stosowanych wypełniaczy uwzględniono wypełniacze ceramiczne, węglowe. Tempo rynkowego wzrostu to 13,1% do 2027 r.

Polimery przewodzące ciepło wykorzystywane są w branży elektrycznej i elektronicznej, lotniczej i obronnej, motoryzacyjnej oraz opiece zdrowotnej. Zwłaszcza rozwijający się przemysł motoryzacyjny generuje ponadprzeciętnie wysoki popyt na nie. Producenci samochodów wybierają je z uwagi na dobre parametry, jeśli chodzi o ciepło rozpraszania, niską rozszerzalność cieplną.

To polimery z grupy poliamidów są najpopularniejszym z typów tworzyw przewodzących ciepło. Poliamidy zapewniają dobre właściwości płynięcia, co umożliwia łatwe ich formowanie, co z kolei wpływa na zwiększone rozpraszanie ciepła i sprawia, że jest to cecha doceniana przez producentów motoryzacyjnych i elektronicznych.

Wśród najczęściej stosowanych wypełniaczy dominujące okazują się wypełniacze ceramiczne. Zapotrzebowanie na wypełniacze ceramiczne o wysokiej wytrzymałości mechanicznej i przewodności cieplnej wzrasta ze względu na ich zastosowanie w aplikacjach do pakowania urządzeń elektronicznych o dużych mocach. Ceramika jest preferowanym materiałem tam, gdzie wymagana jest przewodność cieplna wraz z izolacyjnością elektryczną.

Pod względem geograficznym to Ameryka Północna jest wiodącym regionem z udziałem 43% pod względem generowanych przychodów ze sprzedaży polimerów przewodzących ciepło.

Globalny rynek podlega stałym innowacjom. Przykładowo koncern Royal DSM wprowadził niedawno odporne na hydrolizę gatunki politereftalanu butylenu do rodziny termoplastycznych poliestrów Arnite. Produkt może być stosowany w motoryzacji w różnego rodzaju złączach, czujnikach i urządzeniach sterujących.

Wśród głównych graczy aktywnie działających na globalnym rynku polimerów przewodzących ciepło znajdujemy takie firmy, jak RTP Company; PolyOne Corporation; Celanese Corporation; SABIC; Covestro; Royal DSM; Mitsubishi Engineering Plastics Corporation; HELLA oraz Torray Industires.

Wyświetlono: 1166

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej