Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Rynek pianek PUR: czterech wiodących producentów

05.09.2017

Eurofoam, Malborskie Zakłady Chemiczne Organika, Vita Polymers i Grupa CIECH to liderzy polskiego rynku elastycznych pianek poliuretanowych.

Nieoficjalnie podawane liczby wskazujące na posiadane udziały w krajowym rynku pianek elastycznych dają pierwszeństwo spółkom Eurofoam i MZCH Organika (maja mieć mniej więcej po równo i łącznie nieco ponad 50% udziałów). Grupa CIECH, poprzez spółkę zależną CIECH Pianki ma w swoim posiadaniu ok. 16% rynku.

Miękkie pianki poliuretanowe stosuje się głównie w produkcji mebli i materaców do spania. Obydwie kategorie produktowe odpowiadają za ok. 77% zużycia tworzywa. Kolejne ok. 20% pianek znajduje zastosowanie w przemyśle samochodowym w ramach produkcji siedzeń oraz wykończenia wnętrz.

Ze względu na właściwości fizyczne (niski ciężar właściwy) pianki PUR sprzedawane są jedynie na lokalnych rynkach. Baza produkcyjna rozwija się więc blisko potencjalnych odbiorców.

Cały polski rynek jest oceniany na poziomie ok. 185 tys. ton w skali roku. Popyt na pianki elastyczne jest uzależniony od sytuacji w branżach meblowej i samochodowej. Te zaś – zwłaszcza meblarstwo – notują z roku na rok kilkunastoprocentowe wzrosty produkcji, co oczywiście przekłada się na kondycję wytwórców pianek poliuretanowych.

Wyświetlono: 1737

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej