Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Rynek pian polimerowych korzysta z rozwoju budownictwa i motoryzacji

21.06.2019
Autor: Anna Jarosik

Globalny rynek pian polimerowych wart jest 81 mld dolarów (dane Transparency Market Research) i rośnie on w tempie 4,5% rocznie. Wzrost motywowany jest rosnącym wykorzystaniem pian polimerowych w branży budowlanej, m.in. izolacjach budynków.

Uwzględniając zastosowanie, globalny rynek pian polimerowych dzieli się na segment budowlany; opakowaniowy; meblarski; motoryzacyjny; obuwniczy i inne (w tym urządzenia elektryczne i elektroniczne). Jednocześnie szacuje się, że branża budowlana rozwija się najdynamiczniej.

Jest tak choćby dlatego, iż obecnie budownictwo zużywa od 35% do nawet 40% energii, co powoduje presję na tworzenie tzw. zrównoważonych projektów budowlanych, aby obniżyć zużycie energii. Stosując piany polimerowe, możliwe jest zaoszczędzenie od 5-6% energii.

Rozwój rynku pian polimerowych można przypisać ich właściwościom, zwłaszcza lekkości, doskonałej przewodności cieplnej, elastyczności czy właściwościom związanym z przenoszeniem dźwięku. Piany polimerowe są szeroko używane do celów izolacyjnych. Przykładowo elastyczne piany polimerowe stosuje się do piankowej amortyzacji pod dywany. Pian polimerowa działa jak odblaskowa powłoka odbijająca światło słoneczne oraz ciepło od powierzchni dachów. To z kolei pomaga domom zachować chłód i zmniejszyć zużycie energii. Oczekuje się, że ta funkcja zwiększy zapotrzebowanie na rozwiązania bazujące na pianach polimerowych w sektorze budowlanym.

Piany polimerowe stosuje się także w motoryzacji, m.in. jako wypełnienie siedzeń, ale też w produkcji zderzaków, desek rozdzielczych, osłon, elementów amortyzujących oraz płyt warstwowych.

Piany poliuretanowe to dominującą część globalnego rynku pian polimerowych. Przewiduje się, że dość rygorystyczne przepisy i wymagania budowlane wpłyną w kolejnych latach intensyfikację działalności badawczej w zakresie pian polimerowych. Przykładowo, zgodnie z międzynarodowym kodeksem budowlanym, spienione tworzywo sztuczne musi przejść badania ogniowe, tj. NFPA286, FM 4880 i UL1715. Dlatego producenci pian poliuretanowych dążą do uzyskania certyfikacji, jeśli chodzi o wspomniane standardy.

To Azja i Europa są głównymi regionami światowego rynku pian polimerowych z łącznym udziałem ponad 50%, jeśli chodzi o wartość przychodów.

Główne firmy w branży to BASF; Covestro; Sealed Air Corporation; Recticel NV; SABIC; Rogers Corporation; Total; Dow Chemical Company; DuPont; Huntsman i Zotefoams PLC.

Wyświetlono: 591

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej