Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Rynek PCW: INEOS i Solvay chcą działać razem

09.05.2013

Koncerny INEOS oraz Solvay poinformowały o zamiarze utworzenia spółki joint – venture. Celem jest powołanie do życia wspólnej firmy, która działałaby w obszarze produkcji polichlorku winylu.

Z informacji przedstawionych przez obydwa podmioty wynika, że planują one utworzenie przedsiębiorstwa, które byłoby w stanie wygenerować na europejskim rynku sprzedaż o wartości ok. 4,3 mld euro rocznie. Tym samym powstałby trzeci co do wielkości światowy producent polichlorku winylu. W tej chwili jednak, oprócz wyraźnych intencji, obydwie firmy nie postawiły przed sobą żadnych konkretnych ram czasowych, w których inwestycja miałaby być zrealizowana. Nie uzgodniły też szczegółowych warunków, w oparciu o które by się ona odbywała. Wiadomo tylko, że gdyby operacja doszła do skutku, to wpierw wymagane będzie uzyskanie zgody od europejskich urzędów antymonopolowych.

- Zawarcie takiej umowy spowoduje powstanie biznesu, który zapewni znaczne korzyści dla klientów, m.in. w zakresie bezproblemowego dostępu do tworzywa - przekonuje Jim Ratcliffe, prezes INEOS.

Z kolei zdaniem Jean Pierre Clamadieu, prezesa Solvay, spółka joint venture poprawiłaby konkurencyjność obydwu podmiotów w bardzo trudnych warunkach rynkowych, które obecnie w największej mierze odnoszą się do problemów z dostępnością surowców oraz wysokich kosztów energii w Europie.

Wspólne przedsięwzięcie wymagałoby od firmy Solvay wniesienia wiana w postaci własnej spółki Solvin (Solvay ma w niej 75% udziałów, resztę posiada BASF) oraz instalacji chlorowych, w skład których wchodzi siedem europejskich jednostek. Wliczone jest w to m.in. pięć instalacji elektrolizy, które działają w oparciu o energetycznie wydają technologię membranową, wspierającą zrównoważoną produkcję PCW. Aktywami, które zaoferuje INEOS byłaby natomiast jej spółka zależna Kerling. W tej chwili jest ona numerem jeden, jeśli chodzi o produkcję PCW w Europie. Stan posiadania Kerling to 10 fabryk zlokalizowanych w siedmiu europejskich krajach.

Wyświetlono: 1393

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej