Wiadomości - Przemysł opakowaniowy z kraju

Rynek odpadowy pozwala zarobić

13.02.2020

Geotrans, wiodący podmiot zajmujący się gospodarką odpadową, poinformował iż 2019 roku niemal podwoił skalę swoich przychodów do 28,4 mln zł przy ponad dziesięciokrotnym wzroście zysku operacyjnego do 9 mln zł. Spółka widzi rosnący popyt na usługi zagospodarowania odpadów ze strony kolejnych jednostek samorządowych oraz wytwórców odpadów.

– 2019 rok okazał się niezwykle udanym okresem dla naszej spółki, zarówno w ujęciu finansowym, jak i operacyjnym, owocującym wzrostem skali i pozycji na rynku zagospodarowania odpadów poprocesowych. Niewątpliwie sprzyja nam sytuacja branżowa. W ostatnich kwartałach na polskim rynku odpadów obserwujemy podobne mechanizmy i trendy widoczne w przeszłości w krajach Europy Zachodniej. Uszczelnienie branży, ograniczenie szarej strefy i tym samym spadek liczby podmiotów, poprzez utrzymanie się na nim tylko firm legalnie przetwarzających odpady doprowadziło do naturalnych wzrostów stawek za zagospodarowanie odpadów. Nadal jednak  w Polsce ceny zagospodarowania odpadów, m.in. ustabilizowanych osadów ściekowych są niższe niż np. w Niemczech - mówi Przemysław Weremczuk, prezes zarządu Geotrans.

Podawanym przez niego przykładem regulacji mających na celu wzrost standardów ochrony środowiska jest wprowadzanie przepisów dotyczących elektronicznej Bazy Danych Odpadowych (BDO). Oznacza ona konieczność rejestracji firm zajmujących się gospodarką odpadami (m.in. ich odbiorem, transportem, przetwarzaniem) w specjalnym elektronicznym rejestrze. W innym wypadku nie będą one mogły wystawiać dokumentacji w ww. zakresie, co uniemożliwi prowadzenie usług zgodnie z przepisami prawa. System ten pozwoli właściwym organom na bardziej efektywny monitoring przepływu strumieniu odpadów w czasie rzeczywistym oraz przyczyni się do bardziej efektywnej eliminacji nieprawidłowości w tym sektorze (np. dzikie i nielegalne wysypiska śmieci).

Wyświetlono: 1040

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej