Wiadomości - Chemia rolnicza - Z kraju

Rynek nawozów azotowych w pierwszym półroczu 2016 r.

29.08.2016
Rynek nawozów azotowych w pierwszym półroczu 2016 r.

Grupa Azoty Puławy przedstawiła aktualną sytuację na rynku nawozowym, który to jest najważniejszym obszarem biznesowym jej działalności.

Jak tłumaczą przedstawiciele Grupy Azoty Puławy, w pierwszych czterech miesiącach 2016 r. popyt krajowy na nawozy azotowe wykazywał zdecydowany trend wzrostowy. Wpłynęły na to przygotowania punktów sprzedaży i magazynów do wiosennego sezonu nawozowego oraz korzystna aura w marcu i kwietniu, która sprzyjała aplikacji nawozów. Jednak w maju i czerwcu br. popyt na nawozy znacznie się obniżył w związku z zakończeniem sezonu aplikacji. Z danych zaprezentowanych przez spółkę wynika, że w pierwszym półroczu tego roku, w relacji do analogicznego okresu roku wcześniejszego, ceny detaliczne saletry amonowej spadły w Polsce o ponad 5%; ceny mocznika spadły o ok. 5%; a ceny nawozu RSM 32% spadły o ponad 7%. Jedynie ceny siarczanu amonu zanotowały od stycznia do kwietnia 2016 r. wzrost o 3,7% i do końca czerwca utrzymywały się na tym samym poziomie.

Jak prognozują przedstawiciele spółki, na koniec sierpnia i we wrześniu br., pomimo spodziewanego wzrostu zapotrzebowania na mocznik - ze względu na rozpoczynający się jesienny sezon aplikacji nawozowej - spodziewany jest raczej znaczący spadek cen mocznika.

Jednocześnie Grupa Azoty Puławy dokonała omówienia sytuacji na rynku międzynarodowym. Tam średnie ceny wszystkich nawozów azotowych względem poprzedniego półrocza wykazały w okresie styczeń- czerwiec 2016 r. tendencje spadkowe. Cena saletry amonowej (172 dolary za tonę) zmniejszyła się o ok. 30% w porównaniu do pierwszego półrocza minionego roku. W kolejnych miesiącach można spodziewać się spadków lub co najwyżej utrzymania dotychczasowych poziomów cen saletry amonowej.

Równocześnie na rynku międzynarodowym średnia cena mocznika (195 dolarów za tonę) spadła o ponad 30%. Na koniec trzeciego kwartału tego roku analitycy przewidują dalszy spadek cen mocznika, z uwagi na spodziewaną nadpodaż tego nawozu na rynkach. Wpływ nowych zdolności produkcyjnych na świecie, które pojawią się jeszcze w bieżącym roku (około 10 mln ton mocznika rocznie) będzie odczuwalny już od października br.

Z informacji przedstawianych przez Grupę Azoty Puławy dowiadujemy się ponadto, że dla nawozu RSM 32% średnia cena wyniosła 152 dolary za tonę i w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego spadła o ponad 31%. W kolejnych miesiącach trwającego roku ceny RSM 32% mogą odnotować dalsze spadki, choć zdaniem analityków i uczestników rynku obecne poziomy osiągnęły już swoje minimum.

W przypadku siarczanu amonowego, kosztującego średnio 111 dolarów za tonę, mieliśmy spadek o 11,5% względem okresu styczeń – czerwiec 2015 r. W trzecim kwartale 2016 r. z racji prognozowanego spadku cen siarki i kwasu siarkowego, ceny rynkowe siarczanu amonowego mogą w dalszym ciągu ulegać obniżce.

Wyświetlono: 1278

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej