Wiadomości - Przemysł kosmetyczny z kraju

Rynek kosmetyczny w Polsce wart 23 mld zł

05.06.2017
Rynek kosmetyczny w Polsce wart 23 mld zł

Firma badawcza PMR podsumowała potencjał polskiego rynku kosmetycznego. Na koniec 2016 r. jego wartość wynosiła 23 mld zł. Przez trzy lata wzrósł on zatem o 3 mld zł.

W opinii PMR, w Polsce mamy do czynienia z dynamicznym rozwojem dyskontów oraz sieci drogeryjnych, głównie na skutek zwiększania liczby punktów sprzedaży stacjonarnej. Ważnym czynnikiem wpływającym na kształt rynku kosmetycznego jest również pojawienie się nowego typu masowych konsumentów kosmetycznych, mianowicie mężczyzn oraz pokolenia 65+. Aktualnie w naszym kraju działa blisko 100 dużych i średnich oraz ponad 300 małych i bardzo małych producentów kosmetyków, a także kilkaset laboratoriów, firm badawczych, chemicznych, biotechnologicznych oraz producentów opakowań, z których to wszyscy tworzą szeroko pojętą branżę kosmetyczną.

Pod względem struktury nasz rodzimy rynek zbliżony jest do stanu panującego w innych krajach europejskich. Największą część rynku stanowią kosmetyki do pielęgnacji włosów - 17,9%; kosmetyki do pielęgnacji skóry - 17,3%; perfumy - 12,8%; akcesoria do golenia i kosmetyki męskie - 11,2%; kosmetyki kolorowe - 10,0%; kosmetyki do pielęgnacji ciała i twarzy - 8,9%; dezodoranty - 8,2%; produkty do pielęgnacji zębów - 8%; kosmetyki pielęgnacyjne dla dzieci - 3,3%; kosmetyki do depilacji - 1,4%; kosmetyki do pielęgnacji słonecznej - 1%.

Gdy mowa o przyszłości, to prognozy zakładają, iż pomimo przewidywanego spowolnienia tempa wzrostu, przemysł kosmetyczny w Polsce nadal będzie się rozwijał szybciej niż inne, czołowe rynki kosmetyczne w Europie. Kategorie produktowe kosmetyków do pielęgnacji włosów i perfum nieznacznie stracą swój udział, ale będzie to wymuszone przez wzrost zużycia kosmetyków do pielęgnacji skóry i kosmetyków męskich. Te ostatnie stanowią obecnie jeden z najdynamiczniej wzrastających segmentów, co owocuje stale rosnącą na polskim rynku ofertą produktową.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez PMR, konsumenci wybierając kosmetyki, kierują się ich jakością (88%), zapachem (79%), ceną (77%) oraz naturalnością (55%). Cena już dawno przestała być dla klientów najważniejsza, kryterium znanej marki również traci na znaczeniu. Wiąże się to przede wszystkim z silnym w ostatnich latach rozwojem marek własnych. Aż dla 45% respondentów ważne jest, by kupowany kosmetyk był produktem polskim. Wysoka jakość krajowych produktów oraz zaufanie, jakim darzą je konsumenci pozwalają im coraz lepiej konkurować z zagranicznymi markami.

Wciąż najpopularniejszym miejscem zakupów kosmetyków w naszym kraju są drogerie (79%). W tych punktach częściej dokonują zakupów kobiety (86%) niż mężczyźni (67%). Blisko 25% konsumentów dokonuje z kolei zakupu kosmetyków w hipermarketach, a dyskonty wybiera 14% osób.

W najbliższych latach powinno dojść do dalszego wzrostu znaczenia dyskontów, przede wszystkim z racji ich ekspansji, poszerzonej oferty kosmetycznej oraz rosnącego zaufania społeczeństwa do marek własnych. Z kolei hipermarkety, aby zaradzić spadkom sprzedaży kosmetyków, będą najpewniej przebudowywać swoje działy kosmetyczne, próbując upodobnić je do drogerii.

Wyświetlono: 5281

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej