Wiadomości - Przemysł kosmetyczny ze świata

Rynek kosmetyczny i produktów higieny osobistej w UE warty ponad 77 mld euro

17.06.2018

Według informacji opublikowanych przez europejskie stowarzyszenie Cosmetics Europe The Personal Care Association, europejski rynek kosmetyczny i produktów higieny osobistej został wyceniony na wartość 77,6 mld euro, bazując na cenach sprzedaży detalicznej w roku 2017. Jednocześnie uważa się, że rynek europejski (tj. Unii Europejskiej) jest największym na świecie.

Analizując ten rynek w poszczególnych krajach, wśród największych w UE uznano Niemcy, szacując wartość ich przychodów z rynku na poziomie 13,6 mld euro, następnie jest Francja generująca przychody o wartości 11,3 mld euro, Wielka Brytania - 11,1 mld euro, Włochy - 10,1 mld euro oraz Hiszpania 6,8 – mld euro.

Branża związana z kosmetykami i środkami higieny osobistej każdego roku dostarcza ponad 29 mld euro do gospodarki europejskiej. 11 mld euro pochodzi bezpośrednio z produkcji produktów kosmetycznych, natomiast 18 mld euro pośrednio poprzez łańcuchy wartości i łańcuchy dostaw. Uwzględniając bezpośrednią, pośrednią i indukowaną działalność gospodarczą, w branży pracuje ponad 3 miliony osób. Z czego około 1,656 mln osób jest zatrudnionych bezpośrednio, a kolejne 1,64 mln pośrednio.

Przyciągając inwestorów spoza Unii Europejskiej, rozwijając wartości niematerialne i prawne, tj. marki, oraz inwestując w badania i rozwój, branża kosmetyczna pomaga w zwiększaniu konkurencyjności całej gospodarki europejskiej, przyczyniając się do utrzymującego się wzrostu wartości całego rynku.

Zdecydowana większość spośród 500 milionowej społeczności konsumenckiej w Europie codziennie korzysta z kosmetyków i produktów do pielęgnacji ciała. Chcąc w ten sposób chronić swoje zdrowie, poprawiając samopoczucie i poczucie własnej wartości. Począwszy od antyperspirantów, perfum, kosmetyków kolorowych do makijażu i szamponów, po mydła, produkty z filtrami slonecznymi i pasty do zębów - kosmetyki odgrywają istotną rolę na wszystkich etapach życia, przynosząc ważne korzyści funkcjonalne i emocjonalne.

 

Łańcuch wartości, jeśli chodzi o branżę kosmetyczną i do higieny osobistej składa się z pięciu poziomów:

1. Dane wejściowe do produkcji

Uwzględniają przede wszystkim firmy, które dostarczają surowce niezbędne do produkcji kosmetyków i produktów higieny osobistej. W Europie istnieje ponad 100 firm wytwarzających składniki kosmetyczne.

2. Produkcja

To głównie producenci produktów oraz dostawcy działań wspierających, np. marketing i IT. W Europie istnieje ponad 5500 przedsiębiorstw (małych, średnich i korporacji), które zajmują się produkcją kosmetyków i produktów higieny osobistej. Wśród tych firm zdecydowana większość to małe i średnie przedsiębiorstwa.

3. Dystrybucja i sprzedaż hurtowa

W Europie to około 23 000 przedsiębiorstw, zajmujących się handlem hurtowym kosmetykami, z których większość znajduje się we Włoszech (18%), Hiszpanii (16%) i Francji (10%) (wg Eurostat, 2017).

4. Usługi detaliczne i kosmetyczne

Są to przede wszystkim sprzedawcy produktów, czyli m.in. salony, domy towarowe, drogerie, sklepy internetowe i apteki. To są również sklepy specjalistyczne (ok. 46 400) i punkty sprzedaży detalicznej (ok. 55 000), które w swojej ofercie mają produkty kosmetyczne.

5. Konsumenci

Uwzględnia osoby, które kupują kosmetyki i produkty do pielęgnacji ciała. Ta grupa stanowi ostateczne ogniwo w łańcuchu wartości na tym rynku i jest największa.

 

Branża kosmetyków i produktów do pielęgnacji ciała jest sektorem napędzanym przez naukę i prowadzone na uczelniach badania. Dodatkowo branża ta jest wysoce innowacyjna; od lat inwestuje ogromne pieniądze w badania i rozwój. W Europie większość dużych firm wydaje nawet 5% swoich rocznych obrotów (ze sprzedaży) na badania i rozwój. Zakładając, że wszystkie firmy z branży kosmetycznej wydadzą 5% swoich rocznych obrotów na badania i rozwój, całkowite wydatki na badania i rozwój w Europie wyniosłyby 2,35 mld euro (w 2017 r.).

Należy również podkreślić, że model biznesowy dominujący w branży kosmetycznej bardzo często wręcz wymaga partnerstwa (np. między producentem kosmetyków a dostawcą i / lub instytutem badawczym), z tego względu szacowana wartość wydatków na R&D będzie prawdopodobnie zaniżona.

W Europie jest co najmniej 77 ośrodków naukowych prowadzących badania nad innowacjami, których badania dotyczą również kosmetyków i produktów do pielęgnacji ciała. Zwykle tylko duże podmioty przemysłowe mają swoje centra badawcze, które w pełni koncentrują się na rozwoju produktów, uwzględniając oczekiwania rynku i zgodność z przepisami i regulacjami.

Szacunki rynkowe podają, że ponad 27 900 naukowców jest zatrudnionych w europejskim sektorze kosmetycznym. Są to głównie specjaliści z fizyki, mikrobiologii, biologii, toksykologii, fizjologii, reologii, nanonauki, chemii analitycznej i genetyki.

Wyświetlono: 1716

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej