Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Rynek kompozytów zdominowany przez kompozyty wzmacniane włóknem szklanym

27.12.2019
Autor: Anna Jarosik

Światowy rynek kompozytów osiągnął wartość 90 mld dolarów, a jego dynamika sięga 7,7% rocznie.

Branża kompozytowa rośnie tak szybko z uwagi na konieczność stosowania materiałów o wysokiej wydajności i wytrzymałości. Chodzi o takie właściwości jak wysoki stosunek wytrzymałości do masy, dużą wytrzymałość na rozciąganie oraz dobre przewodnictwo elektryczne.

46% udziału w rynku kompozytów przypada kompozytom wzmacnianym włóknem szklanym. Wyróżnia je duża wytrzymałość, elastyczność, trwałość, stabilność wymiarowa, lekkość oraz odporność na grzanie, różnice temperatur oraz wilgoć. Włókno szklane jest wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, zwłaszcza w budownictwie, energetyce wiatrowej (budowa turbin wiatrowych), przy budowie rurociągów i zbiorników, w przemyśle stoczniowym, morskim i w transporcie. Ponadto, ze względu na stosunkowo niski koszt i łatwy proces produkcyjny, kompozyty wzmacniane włóknem szklanym są produkowane w ogromnych ilościach.

To kompozyty termoutwardzalne są bardziej opłacalne w porównaniu do kompozytów termoplastycznych. Żywica termoutwardzalna jest stosowana jako matryca z włóknami, w tym z włóknem szklanym, włóknem węglowym oraz włóknem naturalnym. Obecnie żywice termoutwardzalne są szeroko stosowane do wytwarzania kompozytów, ponieważ w temperaturze pokojowej występują w stanie nieutwardzonym, tj. w stanie ciekłym. Ta wyjątkowa właściwość żywicy termoutwardzalnej pozwala na wygodną impregnację włókna wzmacniającego. Kompozyty termoutwardzalne są szeroko stosowane w budownictwie i infrastrukturze, w przemyśle morskim i stoczniowym, w energetyce wiatrowej, w transporcie.

Proces produkcji kompozytów wykorzystujący metodę laminowania ręcznego i natryskowego ma coraz większy udział w przychodach na globalnym rynku kompozytów. Metoda ta zapewnia wiele korzyści: jest to stosunkowo tani sposób szybkiego osadzania włókna i żywicy, oprzyrządowanie jest proste podobnie jak obsługa procesu. Metoda laminowania służy głównie do projektowania prostych obudów i lekko obciążonych paneli konstrukcyjnych. Poza tym istnieje duże zapotrzebowanie na tę metodę w przemyśle lotniczym i obronnym, w budownictwie i w energetyce wiatrowej.

To przemysł lotniczy jest głównym konsumentem kompozytów. Kompozyty są stosowane w kadłubie, skrzydłach, ogonie, płetwie ogonowej, skrzydle skrzydłowym, krawędzi spływu, gondolach silnika, silniku i wielu innych częściach konstrukcyjnych.

Tagi


kompozyty
Wyświetlono: 1735

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej