Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Rynek dodatków niskoprofilowych napędzany przez branżę motoryzacyjną

21.02.2019

Dodatki niskoprofilowe (LPA) to termoplastyczne składniki, częściowo kompatybilne z nienasyconymi żywicami poliestrowymi, przed utwardzeniem. LPA dodaje się do nienasyconych żywic poliestrowych w celu kontrolowania tzw. skurczu, czyli również poprawy wyglądu powierzchni w procesie utwardzania.

Typy dodatków niskoprofilowych to PVA (polialkohole winylowe), PMMA (polimetakrylany metylu) oraz PS (polistyrenowe). Zastosowanie dodatków niskoprofilowych obejmuje tłoczywa poliestrowe typu SMC i BMC, które z kolei służą do produkcji elementów samochodowych (np. obudowy reflektorów), skrzynek elektrycznych, artykułów gospodarstwa domowego (wanienek, misek itp.). Kolejnym zastosowaniem jest formowanie z żywicy oraz pultrazja, tj. przeciąganie włókna, polegające na wytwarzaniu sposobem ciągłym profili kompozytowych o dość różnych kształtach przekroju.

Obecnie wartość rynku dodatków nieskoprofilowych w skali świata szacuje się na 381 mln dolarów, przy czym wzrost rynku następuje w tempie 11,8% rocznie.

Zwiększone zapotrzebowanie na tłoczywa typu SMC i BMC z branży motoryzacyjnej, wzrost konsumpcji kompozytów w branży elektrycznej, elektronicznej i budowlanej oraz rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych to główne czynniki napędzające rynek dodatków niskoprofilowych.

Przewiduje się, że to dodatki typu PVA będą dominowały na rynku ciągu kolejnych lat. Mają one wyjątkową charakterystykę, jeśli chodzi o rozpuszczalność. Cechuje je również dobra przyczepność, odporność na warunki atmosferyczne oraz nietoksyczność. Dodatki PVA wpływają również na wysoką produktywność przy zminimalizowanych kosztach operacyjnych.

Stale rośnie też wykorzystanie dodatków niskoprofilowych w tłoczywach SMC i BMC. Dodatki niskoprofilowe skutecznie zmniejszają skurcz na powierzchniach klasy A elementów samochodowych (w projektowaniu samochodów jest to dowolny zestaw powierzchni o wysokiej wydajności i jakości), w narzędziach budowlanych i urządzeniach elektrycznych. Oczekuje się, że zapotrzebowanie w branży motoryzacyjnej na dodatki niskoprofilowe wzrośnie m.in. ze względu na rosnące wymagania konsumentów, urbanizację, atrakcyjne innowacje technologiczne oraz zmiany w przepisach prawnych.

Wśród istotnych podmiotów działających na rynku dodatków niskoprofilowych znajdujemy firmy Wacker Chemie; LyondellBasell Industries Holdings; Polynt-Reichhold Group; ALIANCYS AG oraz Interplastic Corporation.

Wyświetlono: 1600

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej