Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Rynek dioli poliwęglanowych rośnie w tempie 5% rocznie

29.11.2019
Autor: Anna Jarosik

Oczekuje się, że wielkość globalnego rynku dioli poliwęglanowych ma wzrosnąć z 200 mln dolarów obecnie do 255 mln dolarów w 2024 r. Wzrost ma zatem następować przy rocznej stopie 5%.

Głównym czynnikiem napędzającym branżę dioli poliwęglanowych jest zapotrzebowanie na poliuretany o wysokiej wydajności, które są stosowane w produkcji skóry syntetycznej, termoplastycznych poliuretanów (TPU) oraz spandexu (lycra, elastan), tj. elastycznych włókien syntetycznych. Dodatkowo rosnące zapotrzebowanie na farby i powłoki wodorozcieńczalne, przy jednoczesnym zaostrzaniu się regulacji i przepisów prawnych nakładanych przez rządy różnych krajów, stanowi bodziec do rozwoju tego rynku.

Na produkcję skór syntetycznych wpływa coraz większa troska o środowisko naturalne, ochronę zwierząt oraz zmiana upodobań wśród konsumentów. Obserwuje się kluczową zmianę trendów rynkowych ze skór naturalnych na skóry syntetyczne. Skóra syntetyczna bazująca na poliuretanie ma doskonałe właściwości fizyko-chemiczne i jest bliska skórze naturalnej pod względem obejścia, faktury i wyglądu. Ze względu na liczne zalety użytkowe skóry syntetyczne zastępują skóry naturalne nie tylko w branży meblarskiej, odzieżowej, bagażowej, kaletniczej oraz obuwniczej, ale także we wnętrzach siedzeń samochodowych i dekoracji wnętrz. Wraz ze wzrostem produkcji wyrobów na bazie skóry syntetycznej oraz za sprawą ulepszeń strukturalnych tej branży, zapotrzebowanie na wysokiej jakości funkcjonalny poliuretan ze strony producentów skóry syntetycznej stale rośnie.

Zasadniczo diole poliwęglanowe w postaci stałej nadają wysoką odporność na hydrolizę, utlenianie, plamienie i zużycie w produktach poliuretanowych w porównaniu z polieterami i poliolami poliestrowymi. W niskich temperaturach stałe diole poliwęglanowe oferują m.in. optymalną wydajność, wytrzymałość, wysoką stabilność termiczną i wysokie właściwości mechaniczne. Pod względem zapotrzebowanie, stałe diole poliwęglanowe są wykorzystywane głównie w skórach syntetycznych, a następnie farbach i powłokach. Dostępność szerokiej gamy produktów stałych o różnych masach cząsteczkowych i ich przydatność do wielu zastosowań końcowych pomaga utrzymać przewagę w okresie prognozy.

Wśród głównych graczy rynkowych wymienić można Ube Industries; Mitsubishi Chemical Corporation; Asahi Kasei Corporation; Covestro; Tosoh Corporation; Daicel Corporation; Perstorp; Saudi Arabian Oil; GRR Fine Chem oraz Chemwill Asia.

Tagi


diole
Wyświetlono: 1128

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej