Artykuły - Przemysł detergentowy

Rynek czyszczenia instytucjonalnego w szczycie koniunktury

10.01.2019
Autor: Krzysztof Mrówczyński
Rynek czyszczenia instytucjonalnego w szczycie koniunktury

Branża I&I w Unii Europejskiej

Unijny przemysł środków do czyszczenia instytucjonalnego i przemysłowego jest bardzo dobrze rozwinięty, a reprezentowany przez szerokie spektrum producentów – poczynając od dużych globalnych podmiotów, na małych wyspecjalizowanych firmach kończąc. Unijna organizacja AISE szacuje, iż w produkcję tych wyrobów na Starym Kontynencie zaangażowanych jest ok. 450 przedsiębiorstw, z czego aż ok. 85% stanowią małe i średnie podmioty. Te ostatnie są ważnym motorem rozwoju całej branży oraz niezastąpionym elementem jej łańcucha produkcyjnego. Wiele z nich charakteryzuje wysoki poziom specjalizacji, za którym idzie odpowiedni know-how i innowacyjność. Małe i średnie firmy albo skutecznie lokują się w licznych niszach rynkowych, albo też funkcjonują jako poddostawcy dla największych przedstawicieli sektora, dostarczając im rozwiązania w wąskich, specjalistycznych obszarach. Zarówno światowy, jak i europejski rynek środków I&I posiada jednak swoich zdecydowanych liderów, którymi są multinarodowe  koncerny działające w większości krajów globu. Ścisłą jego czołówkę tworzą z jednej strony producenci pełnej palety wyrobów chemii gospodarczej, koncentrujący się w większym stopniu na segmencie klientów indywidualnych, a segment I&I traktujący jako działalność poboczną (np. Procter&Gamble, Unilever, Henkel czy Reckitt Benckiser), z drugiej zaś koncerny specjalizujące się w większym stopniu właśnie na produkcji środków chemii profesjonalnej (np. Ecolab, Sealed Air, Clorox, Zep). Wszystkie z wymienionych to firmy bądź europejskie, bądź amerykańskie, co dobrze odzwierciedla obecny układ sił na omawianym rynku (wyraźna dominacja koncernów zachodnich).

Wg danych Euromonitor International (na które powołuje się AISE), sprzedaż rynku środków do czyszczenia profesjonalnego w krajach Wspólnoty (z dodatkowym uwzględnieniem Szwajcarii i Norwegii) osiągnęła w 2017 r. łączną wartość 7,3 mld euro, co stanowiło ok. 20% całego rynku detergentowego w omawianym regionie. Tym, co wyróżnia analizowany segment rynku jest niewątpliwie duża różnorodność oferowanych rozwiązań.


CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 4/2018 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.


Wyświetlono: 1069

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej