Wiadomości - Chemia budowlana z kraju

Rynek chemii budowlanej w 2018 r. wzrósł o 11%

14.01.2019
Rynek chemii budowlanej w 2018 r. wzrósł o 11%

Firma badawcza IBP Research specjalizująca się w analizach rynku chemicznego i materiałów budowlanych, dokonała analizy rynku chemii budowlanej w Polsce. Wskazuje ona na to, iż przychody polskiego przemysłu chemii budowlanej wzrosły w 2018 r. o 11% względem roku wcześniejszego.

W badaniu na rynek chemii budowlanej złożyły się takie kategorie produktowe, jak kleje do płytek ceramicznych; kleje gipsowe do płyt g-k; wylewki podłogowe; masy samopoziomujące; systemy dociepleń; hydroizolacje bitumiczne; tynki gipsowe maszynowe; tynki gipsowe ręczne; suche (sypkie) gładzie i masy szpachlowe; mokre (gotowe) gładzie i masy szpachlowe; farby do ścian i elewacji; farby i lakiery na metal i drewno.

Wg danych IBP Research, sumaryczna sprzedaż wymienionych produktów na polskim rynku przekroczyła w 2018 roku wielkość 4,5 mln ton. Oznacza to wzrost w stosunku do 2017 r. o 7%. Jednocześnie w ujęciu finansowym zanotowano sprzedaż w kwocie 8 mld zł netto, co przekłada się na wzrost o 11%.

- Warto podkreślić, iż jest to czwarty z rzędu rok wzrostu sprzedaży chemii budowlanej. Co więcej dobra koniunktura zostanie zachowana na dwa kolejne lata, aczkolwiek ze słabnącą rok do roku stopą dynamiki. Z asortymentu chemii budowlanej, do roku 2020 najbardziej wzrosną systemy dociepleń, farby ścienne oraz gipsy mokre. Dynamika wartości rynku chemii budowlanej determinowana jest w zdecydowanie większym stopniu stopą zmiany wolumenu sprzedaży niż stopą zmiany cen rynkowych. Trend rozwoju rynku chemii budowlanej jest zasadniczo zbieżny z koniunkturą w budownictwie, ale występuje przesunięcie czasowe związane ze specyficznym charakterem materiałów wykończeniowych - w stosunku do bazowych - oraz nałożenie trendu absorpcji technologii chemii budowlanej - technologia docieplania, technologia gruntowania, technologia gipsowania – mówi Marek Leśniak z firmy IBP Research.

Na analizowanym rynku chemii budowlanej, obraz pozycji konkurencyjnej producentów różni się, patrząc wedle sprzedaży ilościowej (w tonach) a wartościowej (w zł). Wynika to z faktu, że w tej grupie mieszczą się zarówno drogie farby, jak i tanie wylewki, drogie tynki cienkowarstwowe a tanie gipsowe itp.

Tonażowo, głównym dostawcą chemii budowlanej w Polsce jest Grupa Atlas (obejmuje też marki: Dolina Nidy, Gipsar, Nowy Ląd, Izohan, Optyzar, WiM) z 15% udziałem w rynku. Pierwsza ósemka producentów zaspokaja prawie 60% tonażu zapotrzebowania rynku.

Patrząc na sprzedaż od strony wartościowej, do liderów dołączają producenci farb i lakierów, czyli PPG Deco, AkzoNobel, Śnieżka i Tikkurila. W analizowanej grupie wyrobów, PPG Deco ma przychody ze sprzedaży porównywalne z liderem Grupą Atlas.

Łącznie na rynku chemii budowlanej w Polsce działa ok. 120 producentów, z czego 1/3 pokrywa 90% całości sprzedaży, zarówno ilościowo, jak wartościowo.

Ilościowe udziały (pozycja rynkowa według sprzedaży w tonach) w rynku chemii budowlanej w Polsce

Wartościowe udziały (pozycja rynkowa według sprzedaży w złotych) w rynku chemii budowlanej w Polsce

Wyświetlono: 1602

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej