Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Ruszyła budowa kompleksu PDH koncernu Borealis

17.09.2019
Ruszyła budowa kompleksu PDH koncernu Borealis

Austriacki koncern Borealis zainaugurował w Belgii inwestycję związaną z budową instalacji do produkcji propylenu. Obiekt o mocach wytwórczych 750 tys. ton propylenu rocznie rozpocząć ma swoje działanie w 2022 r. Powinno się to zbiec w czasie z oddaniem przez Grupę Azoty kompleksu „Polimery Police”. Projekt Borealisa jest mocno konkurencyjny wobec inwestycji polskiej spółki

Instalacja do produkcji propylenu metodą PDH – taka sama powstaje w Policach – budowana jest przez Borealis w belgijskim mieście Kallo. Będzie to jeden z największych i najbardziej wydajnych zakładów tego typu na świecie. Koszt inwestycji to 1 mld euro.  Nigdy wcześniej Borealis nie wydał tylu pieniędzy na projekt rozwojowy na naszym kontynencie. Jak tłumaczą władze firmy, jest to silne podkreślenie jej zaangażowania w rozwój biznesu w Europie i potwierdzenie, że przemysł petrochemiczny może się tutaj w dalszym ciągu rozwijać.

W ocenie władz koncernu, europejski popyt na propylen stale rośnie, ale nie idzie to w parze z istniejącą aktualnie podażą. Uruchomienie nowej fabryki ma odwrócić ten trend i sprawić, że europejscy odbiorcy propylenu, a więc głównie producenci polipropylenu, będą mogli być zaopatrywani z lokalnego źródła, co nie tylko skróci czas dostawy, ale także ją zabezpieczy.

Na decyzję Borealis o inwestycji akurat w Kallo wpłynęło kilka czynników. Po pierwsze, korzyści skali oferowane przez sąsiedzki port w Antwerpii i rozwiniętą tam infrastrukturę transportową i logistyczną. Ponadto dzięki bliskości istniejącej już jednostki produkcyjnej Borealisa w zakresie polipropylenu, koncern będzie w stanie wykorzystać dodatkowe efekty synergiczne.

Nowa instalacja PDH będzie wykorzystywać technologię Oleflex firmy Honeywell UOP, która jest szeroko stosowanym, niezawodnym i zrównoważonym wyborem do celowej produkcji propylenu.

Zastosowanie technologii Oleflex pozwala zużywać mniej energii podczas produkcji, a jednocześnie produkować większe ilości produktu o tej samej jakości. Wymagane będzie mniej propanu, ale wyprodukowany zostanie więcej własnego wodoru, co pozwoli Borealisowi zaspokoić nie tylko potrzeby wewnętrzne, ale także potrzeby stron trzecich. Wreszcie powstająca przy instalacji PDH wielopaliwowa jednostka kogeneracyjna będzie generować znaczną część pary i energii elektrycznej potrzebnej do działania kompleksu. Z technologii technologię Oleflex do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu korzysta także Grupa Azoty.

Wyświetlono: 399

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej