Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Ruszył Terminal Naftowy w Gdańsku

12.04.2016
Ruszył Terminal Naftowy w Gdańsku

Spółka PERN poinformowała, że Terminal Naftowy w Gdańsku rozpoczął swoją komercyjną działalność. Dokonano pierwszego przeładunku ok. 100 tys. ton ropy naftowej z tankowca do terminala. 

Przeładunek i transport surowca z tankowca - via gdański Naftoport - do zbiorników Terminala Naftowego trwał zgodnie z planem ok. 20 godzin. Wszystkie instalacje i aparatura zadziałały bez zarzutu. Jak powiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energii, uruchomienie Terminala Naftowego to istotny element rozwoju potencjału kraju, którego celem jest wzmocnienie naszego bezpieczeństwa energetycznego. Obiekt zapewnić ma ciągłość dostaw ropy naftowej do Polski. 

Terminal Naftowy to pierwszy nad polskim wybrzeżem Bałtyku kompletny hub morski służący do odbioru ropy naftowej. Został zrealizowany w tempie 25 miesięcy, zgodnie z planowanym budżetem - 412 mln zł. Jest wyposażony w sześć potężnych zbiorników w o pojemności 62,5 tys. m3 każdy, rurociągi zewnętrzne i wewnętrzne na ropę naftową, oczyszczalnię ścieków, pompownie ropy oraz pełną infrastrukturą z drogami, siecią kanalizacyjną i elektryczną. To pierwszy tego typu obiekt nad polskim wybrzeżem Bałtyku, który znajduje się na Wolnym Obszarze Celnym.

- Wybudowanie i uruchomienie Terminala Naftowego było naprawdę dużym wyzwaniem dla spółki. Przed zarządem PERN stoi jednak obecnie zadanie nie mniej ważne: optymalne wykorzystanie  możliwości tego hubu morskiego, aby  zapewnił on maksymalne przychody dla PERN, a także wymierne korzyści dla Gdańska, Pomorza i Skarbu Państwa – powiedział Igor Wasilewski, prezes spółki PERN.

O znaczeniu wybudowanego przez PERN Terminala Naftowego, najlepiej świadczą możliwości jakie otwiera on przed krajowymi rafineriami oraz operatorami surowca z całego świata. W ocenie przedstawicieli spółki te możliwości są następujące:
•    Terminal Naftowy zapewni separację wielu gatunków ropy z różnych regionów świata, na które systematycznie rośnie zapotrzebowanie w rafineriach Orlenu i Lotosu.
•    Terminal ułatwi ich transport, a możliwość kumulacji surowca pozwoli kupować taniej większe partie. 
•    Bliskość rafinerii Lotosu, Naftoportu - z wpięciem w  sieć rurociągów PERN  - ułatwi działania operacyjne.
•    Terminal otworzy Polskę na nowe możliwości  tradingowe surowca. Oprócz stosowanych do tej pory szybkich transakcji zakup-transport-sprzedaż, będzie można przeładować surowiec do zbiorników TNG, a po pewnym okresie magazynowania, odsprzedać go dalej z zyskiem do polskiego lub  zagranicznego odbiorcy.
•    Dzięki Terminalowi Naftowym na rynku polskim pojawią się też zupełnie nowi dostawcy surowca, którzy mogą go zaoferować rafineriom.

Wyświetlono: 871

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej