Wiadomości - Przemysł gumowy ze świata

Rozwód pomiędzy Saudi Aramco a Lanxessem

09.08.2018

Koncern Lanxess sprzeda 50% swoich udziałów w firmie Arlanxeo, której był współzałożycielem. Nabywcą będzie drugi z właścicieli, saudyjski potentat Saudi Aramco. Arlanxeo jest największym na świecie producentem kauczuków syntetycznych.

Arlanxeo powstał w 2016 r. jako joint venture pomiędzy Lnxessem a Saudi Aramco. Firma z siedzibą w Holandii zanotowała w minionym roku przychody w wysokości 3,2 mld euro. Zatrudnia 3,8 tys. osób i posiada 20 zakładów produkcyjnych w dziewięciu krajach. Wytwarza zaawansowane gatunki kauczuków oraz elastomerów termoplastycznych dla przemysłu oponiarskiego, ale też budowlanego i branży wydobycia gazu i ropy.

Teraz przedstawiciele Lanxessa i Saudi Aramco podpisali porozumienie, na mocy którego pierwszy z podmiotów odsprzeda na rzecz drugiego całość swoich udziałów. Kwota transakcji wyniesie 1,4 mld euro. Wartość Arlanxeo szacowana jest natomiast na 3 mld euro. Zakończenie procesu nastąpić ma przed upływem tego roku. Lanxessowi pieniądze są potrzebne na zmniejszenie długu.

Pierwotnie, wchodząc w porozumienie joint venture, obydwie strony planowały pozostać w nim do co najmniej 2021 r.

Wyświetlono: 3270

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej