Artykuły - Przemysł kosmetyczny

Rozwiązania promieniochronne dla dzieci

12.10.2020
Autor: Izabela Obłoza, technolog, Beauty & Style
Rozwiązania promieniochronne dla dzieci

Podstawowym źródłem energii cieplnej na Ziemi jest promieniowanie słoneczne. Życie na Ziemi nie byłoby bez niego możliwe. Jednak mimo wielu zalet, może powodować poważne uszkodzenia w organizmie.

Aby tego uniknąć, należy stosować preparaty przeciwsłoneczne, które zawierają filtry obijające lub pochłaniające promieniowanie. Skóra dzieci, szczególnie do trzeciego roku życia, nie jest w pełni wykształcona, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na jej właściwą pielęgnację i ochronę.

Należy pamiętać, że promieniowanie słoneczne jest bardzo ważne w prawidłowym rozwoju dziecka, dlatego nie należy całkowicie rezygnować z kąpieli słonecznych. Ekspozycja na słońce sprzyja syntezie witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju układu kostnego. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, które stanową budulec kości i zębów. Niedobór witaminy D u dzieci prowadzi do krzywicy. Bardzo ważna jest również dieta bogata w pierwiastki budulcowe układu kostnego. Tak więc racjonalne korzystanie z kąpieli słonecznych oraz dieta bogata w niezbędne składniki zapewniają zdrowy rozwój dziecka.

Skóra u dzieci

Promieniowanie ultrafioletowe oddziałuje na człowieka w ciągu całego życia. Skutki, jakie niesie nadmierna ekspozycja na promienie UV, zależą między innymi od czasu trwania, natężenia oraz długości fali. Niekorzystne zmiany w organizmie człowieka są bardzo poważne, mogą prowadzić nawet do śmierci. Przyspieszone zmiany starzeniowe, plamy pigmentacyjne i przebarwienia to najłagodniejsze skutki, jakie niesie ze sobą nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Najpoważniejszym skutkiem jest czerniak, jeden z najbardziej złośliwych nowotworów.

Skóra, dzięki swojej budowie, w znacznym stopniu chroni przed promieniowaniem UV. Niedojrzałość skóry i brak w pełni wykształconych właściwości ochronnych u dzieci sprawiają, że jest ona szczególnie wrażliwa, delikatna i skłonna do podrażnień. Warstwy skóry u dzieci są cieńsze i mniej zwarte, granica skórno-naskórkowa nie jest w pełni wykształcona. Naskórek jest wykształcony w około 30%. U dzieci zauważalny jest większy stosunek powierzchni do wagi skóry, który maleje wraz z wiekiem. Skóra dziecka jest bardziej przepuszczalna w porównaniu ze skórą dorosłego człowieka. Co za tym idzie, dzieci są bardziej narażone na wystąpienie skutków niepożądanych po zastosowaniu kosmetyku.

Ważną rolę ochronną odgrywa płaszcz wodno-lipidowy, zlokalizowany na powierzchni warstwy rogowej. Co ważne, płaszcz wodno-lipidowy pojawia się dopiero w okresie dojrzewania. U dzieci skóra pokryta jest substancjami tłuszczowymi, wytwarzanymi przez komórki naskórka. Należy pamiętać, że emulsja wodno-lipidowa nie chroni bezpośrednio przed promieniami UV, a głównie przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi. U dzieci mniej jest gruczołów potowych, więcej łojowych, co sprawia, że dzieci są bardziej narażone na przegrzanie pod wpływem wysokiej temperatury.

Warto zwrócić uwagę na różnice w budowie płaszcza wodno-lipiowego, ponieważ to on w znacznym stopniu reguluje wnikanie kosmetyku do głębszych warstw naskórka. Źle dobrany produkt może wysuszać delikatną skórę dziecka, co w konsekwencji może skutkować uszkodzeniem naskórka.

Wyświetlono: 325

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej