Artykuły - Przemysł kosmetyczny

Rozwiązania o działaniu pobudzającym i energizującym

11.04.2019
Autor: Anna Piotrowska, ProTec Ingredia Polska Sp. z o.o.
Rozwiązania o działaniu pobudzającym i energizującym

Za mało snu, brak słońca, czystego powietrza, witamin – to elementy, które przyczyniają się do zmęczenia całego organizmu. Skóra również odczuwa te braki.

Staje się poszarzała, podatna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, pojawiają się zmarszczki oraz niedoskonałości.

Na rynku wyrobów kosmetycznych znajduje się coraz więcej produktów o działaniu energetyzującym: pasty do zębów, szampony i produkty pielęgnacyjne opatrzone hasłami związanymi z energią lub energetyzacją. Konsumenci poszukują czegoś, co mogłoby być „zastrzykiem energii” dla skóry. Skuteczne w tym zakresie rozwiązania powinny zawierać składniki pobudzające pracę komórek skóry, jej odnowę i witalność.

Algi źródłem składników mineralnych

Algi są bogatym źródłem minerałów i witamin. Dostarczają skórze niezbędnych i rzadkich składników mineralnych potrzebnych do procesów komórkowych. Wśród nich na uwagę zasługuje Laminaria digitata – brązowa alga z rodziny Laminariaceae, znana przede wszystkim pod nazwą kombu. Jest ona szeroko stosowana w kuchni japońskiej, jako jeden z trzech podstawowych składników do robienia dashi, wywaru na zupę. Może być spożywana na surowo jako sashimi, jak również jest używana do przyprawiania ryżu, który jest stosowany do robienia sushi.

Kombu jest źródłem kwasu glutaminowego, aminokwasu odpowiedzialnego za umami, japońskie słowo określające jeden z pięciu podstawowych smaków, oprócz słonego, słodkiego, kwaśnego i gorzkiego. Zidentyfikowano go w 1908 roku. Istnieje tylko kilka produktów spożywczych naturalnie zawierających kwas glutaminowy lub glutaminiany. Ekstrakt z Laminaria digitata witalizuje dojrzałe i rozleniwione komórki macierzyste oraz stymuluje syntezę kolagenu. Komórki macierzyste odpowiedzialne są za odnowę fibroblastów. Starzejąc się, tracą witalność i zdolność do podziału.

Konsekwencje starzenia się komórek macierzystych:
• zmniejszenie ilości fibroblastów,
• zmniejszenie syntezy kolagenu,
• powstawanie i uwydatnianie zmarszczek.

Wyświetlono: 872

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej