Artykuły - Przemysł kosmetyczny

Rozwiązania na dzień/na noc

30.06.2020
Autor: Anna Ratz-Łyko, Cosmetics Safety Consulting
Rozwiązania na dzień/na noc

Skóra, jako największy organ ludzkiego ciała, jest szczególnie narażona na działanie czynników zewnętrznych, które przyczyniają się do jej starzenia.

Zanieczyszczenia powietrza, promieniowanie UVA i UVB oraz światło niebieskie to jedne z głównych czynników zewnątrzpochodnego starzenia się skóry. Ich działanie prowadzi do powstawania wolnych rodników, reaktywnych form tlenu i azotu, które, działając na struktury skóry, przyczyniają się do zmian zarówno na poziomie warstwy rogowej, jak i żywych warstw naskórka oraz skóry właściwej.

Powstające wolne rodniki i reaktywne formy tlenu mogą działać jak wtórne przekaźniki w indukcji wielu odpowiedzi biologicznych, m.in. aktywacji czynników transkrypcyjnych NF-κβ i AP-1, które indukują wydzielanie prozapalnych cytokin, przyczyniają się do stanów zapalnych skóry. Stres oksydacyjny wpływa również na aktywność metaloproteinaz (MMP). W wyniku tego procesu dochodzi do uszkodzenia białek fibrylarnych skóry poprzez degradację kolagenu typu I i III oraz do przerostu i rozkładu elastyny i kwasu hialuronowego. Widocznymi objawami zachodzących zmian są zmarszczki, spadek elastyczności i sprężystości skóry, a także nierównomierna pigmentacja. We współczesnej pielęgnacji, chcąc przeciwdziałać tym niekorzystnym zmianom, stosuje się odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne.

Kosmetyki pielęgnacyjne do twarzy zazwyczaj dostępne są w wersji na dzień (jako krem, serum, booster) i na noc (krem, serum, maska) lub jako produkty uniwersalne na dzień/noc (krem, serum). Zasadnicza różnica dotycząca produktów na dzień związana jest z ich funkcją ochronną przed promieniowaniem UV (dodatek filtrów UV fizycznych bądź chemicznych) i blue light. Produkty te zawierają w większości suche emolienty, mają lekkie formuły i posiadają składniki aktywne nawilżające i chroniące skórę przed niekorzystnymi czynnikami środowiska zewnętrznego, składniki napinające skórę (kwas hialuronowy, algi, peptydy) i matujące (glinki, ziemia okrzemkowa oraz polimery pochłaniające nadmiar sebum). W przypadku pielęgnacji na noc produkty ukierunkowane są na działanie regeneracyjne, w większości z przewagą emolientów tłustych i cięższych formuł z dodatkiem składników aktywnych, które mają za zadanie wzmocnić osłabioną barierę naskórkową, uzupełnić lipidy cementu międzykomórkowego (oleje i masła roślinne bogate w NNKT oraz składniki frakcji niezmydlalnej), przeciwdziałać skutkom starzenia skóry (niskocząsteczkowe biologicznie czynne peptydy) oraz pobudzać syntezę elementów strukturalnych skóry (retinol, witamina C).

Wyświetlono: 641

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej