Wiadomości - Chemia rolnicza - Ze świata

Rosyjski wniosek w sprawie ceł nawozowych odrzucony

12.02.2013

Unia Europejska utrzymała w życiu cła antydumpingowe na nawozy z Rosji. Pozew największych rosyjskich firm, domagających się zniesienia barier ochronnych, nie znalazł uznania w oczach unijnych sędziów.

Decyzję podjął Sąd Ogólny UE. Oddalił on pozwy rosyjskich firm Akron i EuroChem. Rozstrzygnięcie jest korzystne m.in. dla Grupy Azoty, dla której zniesienie ceł oznaczałoby konieczność silniejszego konkurowania z rosyjskimi producentami nawozów, zwłaszcza mocznika i saletry amonowej. W sytuacji nierównowagi cenowej w odniesieniu do gazu, byłoby to zadanie niemal niewykonalne.

Istnienie ceł ma związek z rosyjską strategią eksportu gazu do Europy po cenach kilka razy wyższych od cen tego surowca w samej Rosji. Wprowadzona przez Kreml polityka dual – pricing wyraźnie faworyzuje miejscowe koncerny, więc Komisja Europejska, chcąc wyrównać szansę rywalizacji na europejskim rynku, wprowadziła dodatkowe cła. Rozwiązanie spotkało się z akceptacją Fertilizers Europe, czyli największego branżowego stowarzyszenia nawozowego w Europie.

Temat ceł jeszcze wróci. 15 listopada 2012 r. zostało bowiem opublikowane zawiadomienie KE o zbliżającym się wygaśnięciu ostatecznych ceł antydumpingowych nałożonych w 2008 r. na przywóz do UE azotanu amonu pochodzącego z Rosji. Cła antydumpingowe wygasną 13 lipca 2013 r., jeżeli na co najmniej trzy miesiące przed tym terminem producenci unijni nie złożą wniosku o ponowne wszczęcie ich przeglądu.

Wyświetlono: 1497

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej