Wiadomości - Przemysł opakowaniowy z kraju

Rośnie rynek szkła w Polsce - korzysta na tym CIECH

12.06.2019

Grupa CIECH dostarcza sodę do nowej huty szkła Euroglas w Ujeździe, a Polska staje się coraz większym producentem szkła.

W maju br. firma Euroglas uruchomiła w Ujeździe nową linię do produkcji szkła płaskiego float. Zakończenie inwestycji oznacza znaczne zwiększenie rocznej produkcji tej fabryki, a co za tym idzie adekwatny wzrost dostaw sody kalcynowanej z zakładów CIECH w Inowrocławiu i Janikowie. Grupa CIECH, drugi producent sody w Europie, obsługuje producentów szkła płaskiego i opakowaniowego w Polsce, dostarczając im sodę kalcynowaną, która obok bardzo czystego piasku jest strategicznym surowcem potrzebnym do produkcji wysokiej jakości szkła. W latach 2019-2020 moce zlokalizowanych w Polsce fabryk szkła płaskiego wzrosną o ok. 45% względem 2018 r., dzięki czemu nasz kraj będzie liderem pod względem nowych inwestycji w tej branży.

Połowa używanej sody kalcynowanej na świecie jest wykorzystywana jako surowiec do produkcji szkła. W Polsce rocznie produkuje się ok. 2,9 mln ton szkła, z czego 50% to szkło płaskie, a 50% szkło opakowaniowe.

Przez lata współpraca strategicznego producenta sody kalcynowanej, dostawców wysokiej jakości piasku z polskich złóż oraz dynamicznie rozwijająca się gospodarka z dużym udziałem inwestycji infrastrukturalnych pozwoliły stworzyć w tej części Europy klaster produkcji i przetwórstwa szkła.

- Jako Grupa CIECH chcemy wspierać rozwój produkcji szkła w Polsce. Nowa linia do produkcji szkła płaskiego firmy Euroglas jest ważnym przykładem dynamicznego rozwoju tej branży. Dzięki wysokiej jakości naszych produktów oraz niezawodnej logistyce jesteśmy wiarygodnym partnerem dla tego segmentu przemysłu. Jestem przekonany, że nasze atuty są ważnym elementem w procesie podejmowania decyzji o uruchamianiu nowych hut szkła w tej części Europy. Huty takie pracują 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku przez kilkanaście lat bez postojów technologicznych. Jesteśmy dumni, że mamy swój udział w rozwoju przemysłu będącego jedną z polskich specjalności na rynku Unii Europejskiej – mówi Artur Osuchowski, członek zarządu CIECH-u.

W Europie roczna produkcja szkła (bez Rosji) wynosi około 40 mln ton, z czego udział Polski to 7-8%. W latach 2014-2017 produkcja szkła w Unii Europejskiej wzrosła o około 15%.

Sektor produkcji szkła w Polsce zatrudnia ok. 30 tys. osób. Spośród krajów Unii Europejskiej, jedynie w Niemczech liczba ta jest większa. Grupa CIECH, działając również na rynkach zachodnich, m.in. poprzez swoją fabrykę w Stassfurcie w Niemczech, dostarcza sodę kalcynowaną również niemieckim hutom szkła płaskiego.

Wyświetlono: 2162

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej