Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Rośnie liczba zastosowań dla krzemianu sodu

06.06.2018

Raport MarketsandMarkets analizuje globalny rynek krzemianu sodu według form, tj. krzemianu sodu w formie stałej - szkliwa sodowego, krzemianu sodu w postaci ciekłej – szkła wodnego sodowego.

Raport podaje, że w 2017 r. globalny rynek krzemianu sodu wygenerował wartość 8,91 mld dolarów, a do roku 2022 wzrośnie do kwoty 11,03 mld dolarów, przy skumulowanym rocznym wskaźniku wzrostu (CAGR) na poziomie 4,4%. Rynek krzemianu sodu napędzany jest zapotrzebowaniem wynikającym z produkcji detergentów, krzemionki strącanej, materiałów konstrukcyjnych, mas celulozowych i papieru, procesów oczyszczania wody, odlewania metali i konserwacji żywności.

Krzemian sodu w postaci stałej jest najpopularniejszą formą, jeśli chodzi o dostępność i zapotrzebowanie na omawiany produkt. Stosowany jest m.in. w produkcji materiałów ogniotrwałych, ceramiki i urządzeń przeciwpożarowych. Głównym powodem jego użycia jest stosunkowo łatwy i niedrogi transport oraz dogodniejszy sposób przechowywania w porównaniu do krzemianu sodu w postaci ciekłej. Znacząca większość krzemianu sodu w postaci stałej przekształcana jest w postać ciekłą przez rozpuszczenie w wodzie i jest potem używana przy produkcji detergentów, strącaniu krzemionki, produkcji miazgi celulozowej i papieru oraz w procesie oczyszczania - uzdatniania wody.

Przewiduje się, że wielkość rynku krzemianu sodowego stosowanego w produkcji detergentów osiągnie w okresie prognozy (2017-2022) najwyższy wzrost – o 5-6% rocznie. Od lat zużycie krzemianu sodu w tej aplikacji wzrasta, obecnie w skali świata to ponad 30%. Powodem jest rosnące zapotrzebowanie na krzemian sodu do produkcji detergentów wykorzystywanych w różnych procesach czyszczenia i mycia, m.in. do prania w warunkach domowych oraz w przemyśle (do czyszczenia podłóg, mycia naczyń, mycia butelek, sprzętu mleczarskiego oraz czyszczenia i odtłuszczania metalu).

Azja i Pacyfik to największy rynek dla krzemianu sodu z dominującą rolą Chin, w których to zlokalizowanych jest ponad 42% mocy produkcyjnych krzemianu sodu. Indie, Japonia i Korea Południowa to kolejne kluczowe kraje, które przyczyniają się do dynamicznego rozwoju rynku w regionie. W Europie duże znaczenie ma proces strącania krzemionki i stanowi on blisko 35% ogólnego wykorzystania krzemianu sodu. Krzemionka strąceniowa stosowana jest głównie w produkcji opon i kosmetyków.

Najbardziej aktywne podmioty na rynku krzemianu sodu to PQ Corporation, Occidental Petroleum Corporation, Tokuyama Corporation, Nippon Chemical Industrial, BASF, Kiran Global Chem Limited, Sinchem Silica Gel, Shijiazhuang Shuanglian Chemical Industry, IQE Group oraz CIECH.

Wyświetlono: 452

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej