Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Rośnie liczba aplikacji dla polistyrenu ekspandowanego

27.11.2018
Autor: Anna Jarosik

Globalny rynek polistyrenu ekspandowanego (EPS) rośnie z uwagi na popyt na tworzywo pochodzący z przemysłu budowlanego. W szczególności odnosi się to do tzw. szarego polistyrenu.

Trzy główne typy polistyrenu ekspandowanego (EPS) to polistyren biały, polistyren szary (grafitowy) i polistyren czarny. Tworzywo stosowane jest głównie w budownictwie (poza systemami izolacji cieplnych, używa się go w produkcji elementów dekoracyjnych, np. kasetonów sufitowych, gzymsów), w przemyśle opakowaniowym oraz w wyrobach jednorazowego użytku (tacki, kubki, talerze).

Polistyren ekspandowany składa się z kuleczek, z których każda zawiera dziesiątki tysięcy komórek wypełnionych powietrzem. Powietrze, stanowiące 98% objętości materiału, nie ma możliwości przemieszczania się, a zatem staje się bardzo dobrym izolatorem termicznym. Technologia produkcji EPS polega na ekspandowaniu (rozszerzaniu), a więc napełnianiu pentanem kuleczek polistyrenu podczas spieniania. Pentan stanowi czynnik spieniający, który podczas podgrzewania parą przechodzi w stan lotny i rozpręża się. Pod powstałym ciśnieniem kulki polistyrenu rozszerzają się.

Aktualna wartość rynku EPS w ujęciu globalnym to 15,5 mld dolarów, a w 2023 r. ma to być już 20,1 mld dolarów. To efekt popytu idącego z budownictwa i opakowalnictwa.

Spośród dostępnych na rynku grup produktowych to polistyren ekspandowany w kolorze szarym odnotuje najwyższą wartość wzrostu w kolejnych pięciu latach. Szary EPS już od 10 lat systematycznie zyskuje na popularności. Niższa wartość przewodnictwa cieplnego i lepsza izolacyjność szarego EPS wobec białego czynią go preferowanym wyborem w branży budowlanej, choć trend ten może się różnić w zależności od kraju czy regionu. Szary EPS posiada dodatkowo elastyczność, która poprawia izolacyjność akustyczną płyt, zapewniając lepszą wydajność cieplną w porównaniu do zwykłej izolacji wykonanej na bazie białego EPS.

Polistyren ekspandowany jest również doskonałym elementem dekoracyjnym, idealnym wyborem dla budownictwa zielonego i pasywnego, oferującym liczne korzyści dla środowiska naturalnego.

To region Azji i Pacyfiku jest w ujęciu geograficznym największym konsumentem i producentem EPS. Łatwiejsza dostępność taniego, ekonomicznego i dostępnego surowca wsadowego do produkcji EPS zwiększa produkcję tworzywa w regionie, tym samym zachęcając do inwestycji zagranicznych.

Liczący się wytwórcy EPS to Wuxi Xingda; Synthos; BASF; Total Corbion PLA; Sunpor Kunststoff; The Ravago Group; Alpek; Versalis; NOVA Chemicals Corporation; Flint Hills Resources; Sibur; SABIC; Kaneka Corporation; Atlas Roofing Corporation; BEWiSynbra Group; Brødr. Sunde; Nexkemia oraz Unipol Holland.

Wyświetlono: 610

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej