Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Rosną przychody GA ZCh Police uzyskiwane ze sprzedaży bieli tytanowej

01.08.2018

W 2017 r. udział sprzedaży bieli tytanowej w łącznej wartości przychodów Grupy Azoty Police wyniósł 14,2% (370,13 mln zł). Za pierwszy kwartał 2018 r. był to jednak odsetek znacznie większy, bo sięgający już 18% (109,56 mln zł).

W ocenie władz spółki, podejmowane przez nią działania handlowe wspierała stabilna i korzystna sytuacja rynkowa w tym właśnie sektorze, co dało efekt znacznego wzrostu przychodów. Blisko 59% wartości przychodów ze sprzedaży bieli tytanowej zostało wygenerowanych na rynkach zagranicznych. Jednocześnie od początku tego roku policka część Grupy Azoty osiąga wysokie marże ze sprzedaży, umiejętnie wykorzystując okres koniunktury na rynku bieli tytanowej. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2017 r. przychody ze sprzedaży bieli tytanowej wzrosły o 23%. W tym okresie czasowym ceny bieli tytanowej podrożały o ponad 32%.

W Polsce i Europie największy popyt na biel tytanową notowany jest wiosną i latem, co ma związek ze wzrostem zapotrzebowania na farby i lakiery pochodzącym z branży chemii budowlanej. Okres zimowy, czyli czwarty i pierwszy kwartał roku są zwykle naznaczone spadkiem sprzedaży bieli. Biel tytanowa pozostaje produktem sezonowym, ale z uwagi na swoje rozliczne docelowe zastosowania, popyt na nią zależy przede wszystkim od ogólnej koniunktury rynkowej.

Wyświetlono: 281

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej