Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Robert Stankiewicz: przemysł chemiczny w Europie zachowuje konkurencyjność

02.11.2015
Robert Stankiewicz: przemysł chemiczny w Europie zachowuje konkurencyjność

- Europejski przemysł chemiczny jest bardzo konkurencyjny – uważa Robert Stankiewicz, prezes Dow Polska.

W ocenie Stankiewicza, wśród czynników przemawiających za konkurencyjnością Europy znajdujemy przede wszystkim innowacje oraz utalentowanych i dobrze wykształconych pracowników. Wyzwaniem dla Europy są natomiast wyższe niż w Stanach Zjednoczonych i Bliskim Wschodzie koszty surowców i energii.

- Przedstawiciele przemysłu, w tym przemysłu chemicznego, prowadzą stały dialog z narodowymi władzami w celu utrzymania konkurencyjnych warunków produkcji. Kluczem jest wzmocnienie konkurencyjności rynków energii i nieobciążanie firm zbędnymi opłatami. Zobowiązanie dla przemysłu stanowi także troska o środowisko. To kluczowy czynnik w długoterminowej perspektywie sukcesu biznesowego – przekonuje prezes Dow Polska.

W jego opinii, na tle Europy nasz krajowy rynek chemiczny postrzegany jest bardzo pozytywnie. Z wysokiej konsumpcji krajowej i zapotrzebowania sektorów nastawionych na eksport, takich jak motoryzacja, elektronika i rolnictwo wynika popyt na wysokiej jakości produkty chemiczne. W kraju ma miejsce wzrost gospodarczy, a dla 90% produktów chemia jest podstawowym budulcem.

- W Polsce, tak jaki w całym regionie Europy Środkowej, analitycy widzą pozytywną przyszłość ekonomiczną. W niedawnym raporcie McKinsey opisano Polskę jako „Nowy motor wzrostu Europy”. Co więcej nasz kraj był najszybciej rozwijająca się gospodarką podczas ostatniego kryzysu gospodarczego – tłumaczy Robert Stankiewicz. - Dow zdecydowanie popiera negocjacje kompleksowego i ambitnego Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP), w którym widzimy potencjał i instrument wsparcia na rzecz stabilności gospodarczej i tworzenia miejsc pracy, a także liberalizacji handlu w rozumieniu globalnym. Innowacyjne rozwiązania i zaawansowana produkcja stanowią przewagę Europy, także w rozumieniu Dow. W ostatnich latach firma przekształciła się w firmę chemiczną , która coraz bardziej koncentruje się na wyspecjalizowanych produktach, technologiach i podejściu do klienta. Dow wydał niedawno opracowanie „2025 – cele zrównoważonego rozwoju”, które redefiniuje rolę biznesu w jego kontaktach ze społeczeństwem. To opracowanie będzie wyznaczało dla Dow kierunek ku poprawie komfortu życia społeczeństwa z wykorzystaniem rozwiązań, które będą dobre tak dla biznesu, jak i całego świata – podsumowuje Robert Stankiewicz.

Wyświetlono: 1131

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej