Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Recyklingowa inwestycja firmy NRT Polska

25.04.2014

Mająca swoją siedzibę w Międzylesiu spółka NRT Polska buduje fabrykę recyklingu opakowań PET.

Powstający od kilku miesięcy zakład będzie wykorzystywał opracowaną w Czechach technologię recyklingu butelek PET w procesie depolimeryzacji przy użyciu promieniowania radiacyjnego powstała w Czeskim Centrum Technologii Mikrofalowej w Instytucie Procesów Chemicznych Akademii Nauk Republiki Czeskiej (ASCR). Technologia ta została już opatentowana nie tylko w Czechach , ale także w Niemczech, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Chinach.

Wykorzystywana przez NRT Polska technologia będzie dysponować wydajnością umożliwiającą recykling 10 tys. ton odpadów opakowaniowych rocznie.

Wartość realizowanej przez NRT Polska inwestycji wynosi 42 mln zł, z czego 14 mln zł firma pozyskała ze środków unijnych. Budowa fabryki wystartowała w listopadzie ubiegłego roku, a całość ma zostać zakończona w styczniu 2015 r.

Jak p[przyznają przedstawiciele firmy, wdrażana przez nich „zielona” technologia pozwoli jej na otrzymywanie pochodzącego z recyklingu surowca o bardzo wysokim poziomie przejrzystości. Ponadto zastosowanie technologii mikrofalowej ma się przyczynić do zmniejszenia zużycia energii o 95% w procesie depolimeryzacji.

Wyświetlono: 2186

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej