Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Rafineria w Rijece będzie rozbudowywana

13.12.2019

Chorwacja firma paliwowa INA podjęła decyzję inwestycyjną dotyczącą rozbudowy rafinerii w Rijece. Koszt zadania to 600 mln dolarów. Informacja jest o tyle istotna, że ostatnie lata w Europie przebiegały raczej pod znakiem zamykania, a nie rozbudowy, rafinerii.

Decyzja chorwackiego przedsiębiorstwa, którego udziałowcem jest węgierski koncern MOL, ma na celu poprawę struktury produktowej rafinerii, dzięki zwiększeniu udziału tzw. białych produktów przerobu ropy, m.in. oleju napędowego. Ukończenie prac planowane jest na 2023 r.

- Inwestycja wpłynie na poprawę efektywności i kompleksowości rafinerii w Rijece. Stanowi ona istotną część programu transformacyjnego INA Downstream 2023 New Course, którego celem jest przekształcenie segmentu rafineryjnego i marketingowego INA w zrównoważony i dochodowy biznes. Całkowity budżet projektu obejmuje m.in. instalację zgazowania ciężkich frakcji ropnych oraz przebudowę istniejących instalacji w rafinerii. Nowe instalacje zapewnią poprawę struktury produktowej rafinerii, dzięki zwiększeniu udziału dochodowych tzw. białych produktów przerobu ropy, m.in. oleju napędowego. Program transformacyjny INA Downstream 2023 New Course zakłada również koncentrację produkcji rafineryjnej w Rijece oraz przekształcenie drugiej rafinerii spółki w Sisaku w zakład produkcyjny, skoncentrowany na produkcji bituminu, działalności logistycznej oraz ewentualnej produkcji smarów i biokomponentów, w zależności od przyszłych decyzji inwestycyjnych – poinformowała INA w komunikacie.

- Ta decyzja potwierdza zaangażowanie Grupy MOL w INA. Dzięki tej rozbudowie znacząco podniesiemy kompleksowość i efektywność rafinerii w Rijece. Jestem przekonany, że konkurencyjność biznesu rafineryjno-marketingowego INA poprawi się wraz z zakończeniem inwestycji, która będzie miała pozytywny wpływ również na zyskowność spółki w przyszłości – powiedział József Molnár, prezes Grupy MOL i wiceprzewodniczący rady nadzorczej INA.

INA Group to jedna z najważniejszych chorwackich firm paliwowych, odgrywająca istotną rolę w wydobyciu i produkcji węglowodorów, przetwórstwie ropy naftowej oraz dystrybucji ropy i produktów ropopochodnych w regionie. INA Group składa się z szeregu powiązanych spółek, w całości lub w części zależnych od INA. Grupa ma siedzibę w Zagrzebiu. Prowadzi działalność wydobywczą i produkcyjną w Chorwacji, Angoli i Egipcie. Należą do niej dwie rafinerie – w Rijece i Sisaku, a jej regionalna sieć obejmuje ponad 500 punktów detalicznych w Chorwacji i sąsiednich krajach. INA Group stanowi część Grupy MOL.

Wyświetlono: 906

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej